Bayraktar TB2’nin uçak düşürebileceği iddiası

Bayraktar TB2’nin uçak düşürebileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bayraktar TB2 havadan havaya atış yapma kabiliyetine sahip değil.

Aracın üstündeki mühimmat salt yer hedefleri için uygun.

Havadan havaya atış yapan SİHA’lar henüz geliştirilme aşamasındalar.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Şubat 2022’de Rusya'nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesi sosyal medyada farklı konuda iddiaların ortaya çıkmasına neden oldu. Bu iddialardan biri ise Fox Tv’deki Çalar Saat isimli programda dillendirildi.

tb2 sihga

Sunucu İsmail Küçükkaya’ya konuk olan Doğuş Üniversitesi’nden Deniz Ülke Arıboğan, Ukrayna’nın etkisiz hale getirdiğini açıkladığı beş uçak ve bir helikopterin Bayraktar TB2 tarafından düşürülmüş olabileceğini iddia ediyor

Ukrayna Türk yapımı TB2’leri kullanıyor

Baykar tarafından üretilen TB2 model silahlı insansız hava aracının (SİHA), ihraç edildiği ülkelerden biri de Ukrayna. Forbes’de yer alan ve Ukrayna hava kuvvetleri sözcüsünün açıklamalarına dayandırılan bir  habere göre, Ukrayna’nın elinde 20 adet TB2 bulunuyor. SİHA’ların ülkeye teslimi, 2019 yılındaki altı adet TB2 ile başlamış.

bayraktar iha

Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lardan biri.

TB2’ler hava hedeflerini vuramıyor 

Baykar Bayraktar TB2, kara hedefleri için etkili olsa da şimdilik hava hedeflerini vuramıyor. Firmanın internet sitesinde araç hakkında detaylı bilgiler mevcut. 

Dört adete kadar akıllı mühimmat taşıyabilen TB2’nin kullandığı ve “faydalı yük” olarak ifade edilen silahlar Baykar tarafından açıklanmış. Buna göre TB2’lerin üzerinde Roketsan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve kara hedefleri için kullanılan mühimmat bulunuyor. 

Roketsan’ın internet sitesinde yer alan bilgilerde de MAM-L ve MAM-C’nin yer hedefleri için kullanıldığı belirtiliyor. TÜBİTAK’ın sitesinde de Bozok isimli mühimmat hakkında bilgiler yer alıyor. Bilgilere göre lazer güdümlü füze Bozok yer hedeflerine atılıyor

siha silah

Araç üzerinde Aselsan tarafından geliştirilen yüksek performanslı bir kamera da yer alıyor. Ayrıca araçta çeşitli haritalandırma sistemleri de mevcut. 

Uzay mühendisi Arda Mevlütoğlu da Twitter’da yaptığı paylaşımda TB2’lerin uçak ya da helikopter düşürmesinin mümkün olmadığını dile getirdi

Hava hedeflerine atış yapabilen SİHA’lar deneme aşamasında

Havadan havaya atış yapabilen SİHA teknolojisi henüz yeni ve bazı ülkeler tarafından deneme aşamasında. Ocak 2021’de İran havadan havaya atılabilen bir füzeyi insansız hava aracına takarak deneme atışı yaptı.  

Halihazırda Ukrayna ile savaşta olan Rusya’da da benzer sistemde bir SİHA mevcut. Aralık 2021’de Rusya’ya ait Orion isimli SİHA’nın havadan havaya atış yaptığına dair görüntüler paylaşıldı. Rusya Orion’un savaş uçakları kadar etkin olduğunu ifade etse de görüntülerde SİHA’lar, temsili sayılabilecek bir helikopteri imha ediyor. 

ABD de havadan havaya atış yapabilen SİHA’lar için çalışmalarını sürdürüyor. Haberlere göre Pentagon’a bağlı teknoloji araştırma ve geliştirme birimi DARPA, savaş uçaklarının insansız hava araçlarını taşıyabileceği bir sistem üzerinde çalışıyor.