Batman'da bir vatandaşın ikametgah adresine Suriyelilerin kaydedildiği iddiası

Batman'da bir vatandaşın ikametgah adresine Suriyelilerin kaydedildiği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Gazete Karınca, Evrensel, İMC Tv Haber gibi bazı sitelerde, Batman’da bir vatandaşın oturduğu ev adresine kayıtlı iki Suriyeli bulunduğu iddia edildi. Haberde, Mehmet Karabaş isimli vatandaşın Batman İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne gittiğini ve buradaki görevli personelin kendisine adrese kayıtlı olan Suriyelilerin vatandaşlık aldıklarını söylediği belirtildi. İddiaya konu olan “yurt içi seçmen kaydı sorgulama” kağıdı görseli sosyal medyada da kısa sürede dolaşıma girdi.

secmen kagidi suriyeliler

Haber doğru ancak Batman Valiliği bu durumun adres kaydı sırasında yaşanan bir sorundan kaynaklı olduğunu belirtti. Batman Valiliği Basın Birimi konu hakkında teyit.org’a yaptığı açıklamada, Muazzez Ramadan’ın 2013 yılında, eşi Muhammet Nafi Ramadan’ın ise 2016 yılında Türk vatandaşlığına alındığını ifade etti.

Valilik Basın Birimi, Ramadan ailesinin ikamet kayıtları sırasında numarataj hatası yapıldığını, belediye görevlileri tarafından kayıt sırasında aynı binada oturan başka bir kişinin adresinin girildiğini ancak durumun fark edilmesinin ardından hatanın düzeltildiğini ifade etti.

Basın birimi haberin çıktığı dönemde de konu hakkında açıklama yaptıklarını belirtti.