Batman kostümlü kişiyi gösteren videonun Washington DC protestolarından olduğu iddiası

Batman kostümlü kişiyi gösteren videonun Washington DC protestolarından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler BlackLivesMatter protestolarından.

2020 Mayıs ayında çekilen videoda Philadelphia Belediye binası görülebiliyor.

Videodaki "Batman" Bob Gable isimli biri ve eylemden başka görüntülerine ulaşılabiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'nin Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak üzere toplandığı sırada, Donald Trump destekçileri protesto için güvenliği aşarak kongre binasına girdi. Bu sırada Türkiye ve dünyada bazı görüntüler güncel olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Bu videolardan biri de protestoya Batman kostümlü bir kişinin katıldığı iddiasıyla dolaşıma girdi. 

abd batman 1

Video 2020 Mayıs ayından 

Protestoya Batman kostümlü bir kişinin geldiği iddiasıyla paylaşılan videoyu tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda 31 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmış bir videoya ulaşıyoruz. Video içeriğinde, görüntülerin George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından ABD çapına yayılan BlackLivesMatter protestoları kapsamında çekildiği belirtilmiş. Görüntülere göre, Batman kostümlü bir kişi protesto alanına geliyor ve eylemciler kendisini alkışlamaya başlıyor.   

Aynı içeriğin sonraki tarihlerde yayınlanmış paylaşımlarını da bulmak mümkün. Örneğin 7 Haziran 2020 tarihli videoda protestoların Batman gibi karakterlerin alana girmesiyle sürreal görüntülere sahne olduğundan bahsediliyor.  

43 yaşındaki Batman, Floyd protestolarındaydı 

BlackLivesMatter protestoları kapsamında yayınlanan haberleri taradığımızda, "Batman"in o tarihte Philadelphia’da görüldüğüne dair haberlere rastlamak mümkün. Hatta o haberlerden bir başkası eylemlerde ortaya çıktığı gün oldukça ilgi uyandıran Batman kostümünün içindeki eylemcinin neden sokakta olduğuna dair ifadelere de yer vermiş. Batman kostümü kendisine 12 bin dolara patlayan 43 yaşındaki, Bob Gable gençlere elinden geldiğince yardım etmek istediği için eylemlere katıldığını basına anlatmış. 

abd batman 2

Philadelphia’daki protestolardan bir görüntü

Görüntülerde Philadelphia Belediye binası var 

Batman kostümlü Gable’ın protesto günlerindeki videosu ise Philadelphia Belediye Binası önünde çekilmiş. Google Haritalar üzerinden binanın yapısı ve dokuları karşılaştırıldığında videonun orijinali ve binanın aynı olduğu görülüyor. 

abd batman 3

abd batman 4

Biden ABD’nin yeni başkanı 

6 Ocak 2021 günü Washington DC’de yer alan kongre binasının seçim sonuçlarını kabul etmeyen Trump destekçileri tarafından basılması olaylarında dört kişi hayatını hayatını kaybetti.

Bölgeyi ilk saatlerden itibaren takip eden Teyit, konu hakkındaki analizlerini 6 Ocak 2021 Washington DC protestoları etiketi altında topluyor. Trump'ın rakibi Joe Biden’ın seçimi kazandığı 7 Ocak itibariyle kesinleşti.