Basketbolcu Stephen Curry’nin videosunun gerçek olduğu iddiası

Basketbolcu Stephen Curry’nin videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Stephen Curry’nin basket atış videosu dijital ortamda hazırlanmış

Curry’nin videosuna benzer çok sayıda montaj mevcut.

Videonun yönetmeni bu tarz videolarla biliniyor.

Sosyal medyada NBA takımlarından Golden State Warriors’da forma giyen Stephen Curry'nin spor salonunun bir ucundan karşı tarafta bulunan potaya peş peşe attığı topların isabetli olduğunu gösteren bir video paylaşıldı.  

Video milyonlarca kez izlendi. 

stephen curry iddia

Videonun paylaşılmasının ardından sosyal medyada gerçek olup olmadığı üzerine tartışma başladı. Curry’nin atışlarının art arda olması ve hepsinde topu potaya sokması imkânsız olarak değerlendirildi. 

Reklam çalışması örnekleri

İnternette yapılan araştırmaya göre video ilk olarak 5 Aralık 2022’de ünlü spor dergisi ​​Sports Illustrated tarafından Twitter’da paylaşılmış. Paylaşımda videonun kaynağı @ari_faraooy isimli hesap olarak gösterilmiş

steph curry 1 min

Hesabın sahibi Ari Fararooy benzer videolarıyla tanınan biri. Curry’nin videosunu hazırlayan video editörü Fararooy daha önce golf oyuncusu Tom Brady, buz hokeyi oyuncusu Max Domi için de videolar hazırlamış. Fararooy’un birlikte çalıştığı şirket Shadow Lion bu tarz videolar çekmekle ünlü. İmkânsız atışları gerçekmiş gibi başarılı şekilde kurgulayan Ari Fararooy ve Shadow Lion şirketi genelde bir ürünün talebiyle ticari amaç için videolar hazırlıyor. 

Fararooy’un Instagram hesabında da benzer birçok çalışması mevcut

Özellikle Powerade gibi enerji içeceği üreten şirketlerin bu videoları hazırlattığı biliniyor. Geçmiş yıllarda beyzbol oyuncusu Michael Vick için Powerade tarafından hazırlanan reklamda Vick’in topu rakibine attıktan sonra rakibin şiddetli bir şekilde yere düştüğü görülüyor

Stephen Curry video hakkında konuştu

Golden Warriors’ı takip eden AP muhabiri Janie McCauley yaptığı bir paylaşımda videonun gerçek olmadığını aktardı. Videonun ‘eğlenceli’ olmaktan öte bir anlamı olmadığını da söyleyen McCauley, Golden Warriors takımını ve oyuncularını yakından takip eden bir spor muhabiri.

Çeşitli haber siteleri de videonun sahte olduğunu belirten haberler yayınladı.

Atışları yapan basketbolcu Curry bir basın toplantısında gazetecilerin sorduğu soru üzerine videonun sahte olduğunu itiraf ediyor. Spor dergisi Sports Illustrated’ın bir reklam çekiminde eğlenmek için hazırladığı videolardan olduğunu belirten Curry, beş atıştan yalnızca ikisinin isabet ettiğini ama gelen iltifatların da ‘hoş’ olduğunu söylüyor.

Tüm bunlara ek olarak, spor içeriğinin önde gelen ESPN televizyon ağı, sosyal medya hesaplarında Stephen Curry'nin üçlü hattan sırtıyla ateş ederken görüldüğü bu ikinci kaydın nasıl düzenlendiğini açıklayan bir video yayınladı. Videoda temel olarak yeşil perde teknolojisinin kullanıldığı görülüyor.

Curry’nin atışını potanın altında bekleyen bir başka kişi tamamlıyor. Curry’nin takımı doğrulama platformu Maldita’ya attığı mesajda videonun gerçek olmadığını da belirtmiş.

Videodan ipuçları 

Stephen Curry’nin topu sağ eliyle karşı potaya yolladıktan sonra topun havada yörünge değiştirdiği birkaç tekrarda anlaşılabiliyor. Özellikle topun tavana en yakın mesafeye geldiği anda hem sağa ve sola hem de yukarı aşağı bir şekilde hareket ettiğini görmek mümkün. 

stephen curry video detay

stephen curry video detay 2