Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nin eski binasının otele dönüştürüldüğü iddiası

Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nin eski binasının otele dönüştürüldüğü iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Yandex Haritalar yardımıyla otelin bulunduğu Ticarethane Sokak’a gidildiğinde Sura Hagia Sophia Oteli’ni görmek mümkün.

Arkitera'nın binanın otele dönüştürülmesi sürecinde çekilen fotoğrafları içeren “Osmanlı Arşivi Binası Adım Adım Böyle Yok Oldu” isimli bir haberi var.

Aynı kaynaktaki “Tarihi Arşiv Binası Otel Oldu” başlıklı haberde binanın eski hali görülebiliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Bir Twitter kullanıcısı tarafından, Sultanahmet’te bulunan Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Binası’nın otele dönüştürüldüğü iddia edildi. Sosyal medyada tepki çeken bu iddia aslında 2014 yılından beri internette dolaşım halinde. Başbakanlık Osmanlı Arşivi binasının Kağıthane’ye taşınmasının hemen ardından binanın otele dönüştürüldüğü iddiasının 2014 yılında T24, Sol Haber Portalı ve Evrensel gibi haber sitelerine konu olduğu görülüyor. Ayrıca, 2014 yılında başka bir Twitter hesabında konunun paylaşıldığı göze çarpıyor.

osmanli tweet

osmanli arsivleri binasi

Sultanahmet’te bulunan eski Başbakanlık Osmanlı Arşivi binasının otele dönüştürüldüğü iddiası doğru. Yandex Haritalar yardımıyla otelin bulunduğu Ticarethane Sokak’a gidildiğinde Sura Hagia Sophia Oteli’ni görmek mümkün. Arkitera isimli sitenin konu hakkında yaptığı ve binanın otele dönüştürülmesi sürecinde çekilen fotoğrafları da içeren “Osmanlı Arşivi Binası Adım Adım Böyle Yok Oldu” isimli habere buradan ulaşılabiliyor. Yine aynı sitede yer alan “Tarihi Arşiv Binası Otel Oldu” başlıklı haberde de binanın eski hali görülebiliyor.

arsiv binasi

TRT’nin 2012 yılında çektiği “Sessiz Tanık Osmanlı Arşivleri” isimli belgeselde söz konusu binaya rastlamak mümkün. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne ait başka bir videoda da binaya rastlamak mümkün.

Teyit'in görüştüğü otel yetkilileri de binanın daha önce arşiv binası olarak kullanıldığını doğruladı. Sura Hagia Sophia Otel’in 2014 yılından sonra faaliyete geçen bir kuruluş olduğunu belirten yetkililer binanın daha önce Başbakanlık Osmanlı Arşivi olduğunu bildiklerini ve binanın 400 yıllık değil 40 yıllık bir geçmişinin olduğunu, şimdiki arşiv binasının da Kağıthane’de bulunduğunu ifade etti.

2013 yılında Kağıthane’ye Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün taşınan arşiv binasının şimdiki halini Google Haritalar'dan incelemek mümkün. Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün 2010 yılında hazırladığı Osmanlı Arşivi Rehberi’ne bakıldığında, 1982 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile dairenin Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı adını aldığı görülebiliyor.

basbakanlik arsiv binasi

Güncelleme: 16/12/2019

Çalışmayan linkler güncellendi, Google Haritalar kaynağı eklendi.