Barcelona’nın stadı Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı ve Messi'nin Atatürk baskılı tişört giydiği iddiası

Barcelona’nın stadı Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı ve Messi'nin Atatürk baskılı tişört giydiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın orijinalinde sahanın ortasında sadece Şampiyonlar Ligi logosunun olduğu görülebiliyor.

Fotoğrafta ön tarafta bulunan ve stadyumun fotoğrafını çeken kişinin Bayern Münih’te oynayan Franck Ribery’nin 7 numaralı formasını giydiğini görmek mümkün.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 30 Ekim 2018’de paylaşılan fotoğrafta Barcelona’nın stadyumu Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı ve Messi’nin Atatürk baskılı tişört giydiği iddia edildi.

Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan görsel 29 bin kişi tarafından paylaşıldı ve bin 200 kişi tarafından beğenildi. Görsel başka sosyal medya sayfaları tarafından da paylaşıldı.

barcelona ataturk messi

Fakat kolajda kullanılan fotoğrafların Barcelona’nın stadyumu Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığını ve Messi’nin Atatürk baskılı tişört giydiğini gösterdiği iddiaları doğru değil. Atatürk görselleri farklı zamanlarda çekilen fotoğraflara montajlanmış.

Stadyum fotoğrafı montajlanmış

Camp Nou’da Atatürk posteri açıldığı iddia edilerek paylaşılan fotoğraf montajlanarak hazırlanmış. Fotoğraf, 1 Mayıs 2013 tarihinde Barcelona ve Bayern Münih arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında çekilmiş.

champ nou ataturk 1024x768

Fotoğrafın orijinalinde sahanın ortasında sadece Şampiyonlar Ligi logosunun olduğu görülebiliyor. Fotoğrafta ön tarafta bulunan ve stadyumun fotoğrafını çeken kişinin Bayern Münih’te oynayan Franck Ribery’nin 7 numaralı formasını giydiğini görmek mümkün.

Bayern Münih’in 0-3 galip geldiği söz konusu maçın hemen öncesinde çekilen görüntülerde seyircilerin oluşturduğu koreografi görülebiliyor.

Messi’nin fotoğrafı da montaj

messi ataturk tisort

Messi’nin formasının altına Atatürk tişörtü giydiğini iddia eden fotoğraf da montajlanmış.

WhatsApp Image 2018 11 21 at 16.53.541

WhatsApp Image 2018 11 21 at 16.53.54

WhatsApp Image 2018 11 21 at 16.54.14

Fotoğrafın orijinaline bakıldığında Messi’nin üzerinde “Fuerze Tío” (Güçlü Ol Amca) yazdığını söylemek mümkün.İspanya futbolunun en üst düzey ligi olan La Liga’nın İngilizce resmi Twitter hesabından paylaşılan videoda Messi’nin formasının altına giydiği tişörtü gösterdiği anlar görülebiliyor.

Fotoğrafın Barcelona ve Real Madrid arasında 10 Mart 2007’de oynandığı ve Messi’nin 3 gol attığı maçtan olduğunu ve söz konusu tişörtü maç sırasında hasta olan amcasına mesaj göndermek için giydiğini söylemek mümkün.

Messi’nin bu fotoğrafının birçok farklı kullanıcı tarafından değişik şekillerde montajlandığı görülebiliyor. Aynı fotoğrafı farklı görsellerle montajlamak için yaratılmış internet siteleri de mevcut. “Pho.to” adlı internet sitesine girildiğinde istenilen fotoğraf seçilerek Messi’nin tişörtüne yerleştirebiliyor.

messi funny photoshop Google da Ara

Bununla birlikte, Arda Turan’ın Barcelona’da oynadığı döneme denk gelen 10 Kasım 2016’da takımın Türkçe resmi Twitter hesabından Atatürk ile ilgili bir paylaşım yapılmıştı.

FC Barcelona Twitter da Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu Atatürk ü saygıyla anıyoruz 10Kasım…