Bantlı elektrik direği fotoğrafı Türkiye'den mi?

Bantlı elektrik direği fotoğrafı Türkiye'den mi?

Yanlış Yanlış

Bulgular

Üzerine bant yapıştırılan elektrik direği Rusya’nın Pokrovskoye kentinde bulunuyor.

Fotoğraf ilk olarak 2016 yılında internete yüklenmiş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan bir fotoğrafın, çatladıktan sonra bantlanan Türkiye’deki bir elektrik direğini gösterdiği iddia edildi. Buna göre bir kısmı beyaza boyanmış beton direğin çatlayan kısmına bantların yapıştırıldığı görülebiliyor.

“Çatlayan beton elektrik direğini bantlayan kafalar varken nükleer bizim neyimize” ifadeleriyle 1 Mart 2019’da Facebook’ta paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 3 bin 200 kişi tarafından beğenildi. Şubat ayında aynı ifadelerle Facebook’a yüklenen başka bir gönderi ise şimdiye kadar yaklaşık 15 bin paylaşım aldı.

turkiye elektrik diregi

Ancak fotoğrafın Türkiye’de bulunan bir elektrik direğini gösterdiği iddiası doğru değil. Üzerine bant yapıştırılan elektrik direği Rusya’nın Pokrovskoye kentinde bulunuyor. Fotoğraf ilk olarak 2016 yılında internete yüklenmiş.

Elektrik direği Rusya’da bulunuyor

Türkiye’deki bir elektrik direğini gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta ayrıca, mavi bir kamyon ve önüne beyaz araba park etmiş yeşil çatılı bir bina görülebiliyor. Rusya’nın Pokrovskoye kentine ait Google Sokak Görünümlerinde elektrik direğinin Privokzal’naya Ulitza caddesi üzerinde bulunduğu görülüyor.

direk

Privokzal’naya Ulitza caddesi üzerinde bulunan elektrik direğinin Kasım 2016’da kaydedilen görüntülerinde, direğin üzerindeki bant izleri fark edilebiliyor.

Google Sokak Görünümleri yardımıyla fotoğrafın çekildiği açıdan caddeye bakıldığında mavi kamyonun önünde durduğu diğer elektrik direkleri ve beyaz aracın önüne park ettiği tesisler görülebiliyor.

elektrik diregi

direk rusyarusya direk

Fotoğraftaki mavi kamyonun ise bölgede kullanılan “Kamaz” marka araç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Nitekim elektrik direğinin hemen yakınında söz konusu kamyonlara rastlanabiliyor.

\"\"

Fotoğraf 2016 yılında internete yüklenmiş

Söz konusu fotoğrafın ilk olarak 11 Kasım 2016’da bölgede yayın yapan Donday-taganrog isimli internet sitesi tarafından yapılan bir haberde kullanıldığını söylemek mümkün. Haberde, Pokrovskoye kentindeki bir elektrik direğinin çatlağının bantla sarıldığı ve daha sonra fotoğrafın kullanıcılar tarafından sosyal medyada viral haline getirildiği ifade ediliyor. Ayrıca fotoğraf, Donday-taganrog’ın haberi kaynak gösterilerek benzer haber sitelerinde de yer bulmuş. Buna ek olarak fotoğrafın yer aldığı mizahi paylaşımlara da rastlanabiliyor

Sonuç olarak fotoğraftaki elektrik direği Türkiye’de bulunmuyor. Google Sokak Görünümleri yardımıyla söz konusu direğin Rusya’daki Pokrovskoye kentinde bulunduğu anlaşılabiliyor. Fotoğraf ise internete ilk olarak 2016 yılında yüklenmiş.