Balık heykellerinin Ardahan'dan olduğu iddiası

Balık heykellerinin Ardahan'dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Heykeller Fas’ın Mehdiye isimli sahil kasabasından.

Halk tarafından penise benzetilen bu heykeller sonradan kaldırılmış.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, fotoğrafta görülen balık heykelinin CHP’li Ardahan Belediyesi tarafından yaptırıldığı iddia edildi.

ardahan balik heykeli fastan paylasim

Sosyal medyada, şüphelendiğiniz bir görselle karşılaştığınızda doğrulamak için kullanabileceğiniz kolay erişilebilir bir araç var: tersine görsel arama. Teyit’te de sıkça başvurduğumuz bu yöntem görsellerin orijinal kaynağını bulmak için ideal bir araç.

Balık heykeli görselini bu yöntemle araştırdığımızda, karşımıza heykelin Fas’tan olduğuna dair birçok haber çıkıyor. Haberlere göre Fas’ın Kenitra şehrine bağlı bir sahil kasabası olan Mehdiye’de yapılan heykel, halk tarafından penis şekline benzetildiği gerekçesiyle sonradan yıkılmış.

Fas'ta yayın yapan Hespress adlı internet sitesinin Facebook hesabından 2020 yılında yayınlanan video haberde de heykelin yıkılma anları gösterilmiş.

ardahan balik heykeli fastan yikilma ani

Kenitra Belediyesi ise heykellerin kendileriyle ilgisi olmadığını söyleyerek Mehdiye yerel yönetiminin kararı olduğunu belirtmiş.

Mehdiye kasabasındaki döner kavşaklardan birinde bulunan iki balık heykelinin yıkılmasını isteyen vatandaşlardan gelen çok sayıda şikayete cevaben, Kenitra şehrinin bu konuyla hiçbir ilgisi olmadığını ve söz konusu heykelin kendi yetki bölgesinde olmadığı konusunda Kenitra halkını bilgilendirmek isteriz.