Bakanlığın Müze Kart duyurusunda filigranlı Shutterstock görseli kullandığı iddiası

Bakanlığın Müze Kart duyurusunda filigranlı Shutterstock görseli kullandığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Bakanlık Shutterstock'ta yer alan stok görseli abone olmadan kullanmış. Görseldeki filigranlar abone olunmadan indirildiğinde kalıyor.

Görselin sahibi “nexus 7” kullanıcı adı, yönetmen ve fotoğrafçı İlker Canikligil.

Shutterstock, sitesindeki tüm içeriklerin telifsiz olduğunu, ancak ücret uygulandığını belirtiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından paylaştığı Müze Kart açıklamasında kullandığı Galata Kulesi görselinin, Shutterstock adlı stok görsel sitesinden ücreti ödenmeksizin indirildiği iddia edildi.

kulturveturizmbakanligishutterstocktelifsizkullandigiiddiasi

Müze kart Shutterstock’a abone olmadan kullanılmış

Geçtiğimiz günlerde Galata Kulesi için tek kişilik ziyaret bedeli 100 TL’ye çıkarılınca, Müze Kart uygulaması yeniden gündeme geldi. Çünkü işletmesi belediyeden bakanlığa geçtiğinden beri, kuleye Müze Kart ile girilebiliyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı da resmi Twitter hesabından kartların kimler için ücretsiz, kimler için ücretli olacağını açıklayan bir paylaşım yaptı. Bakanlığın paylaştığı Müze Kart görselinde bir Galata Kulesi fotoğrafı yer alıyordu. 

Bu görselin Shutterstock’da yer aldığını kolayca doğrulayabiliyoruz. 

shutterstockgalatakulesigorseli

Ancak bakanlık görseli Shutterstock filigranıyla kullanmış. Görseli abone olmadan indirmeye çalıştığımızda bu filigranların yer aldığı görülüyor.

galatakulesigorselindekalanfiligranlar

Görseli filigransız indirmenin tek yolu Shutterstock’a abone olmak. Shutterstock’un satın alma planları arasında, abone olunduğunda 10 görselin ücretsiz alınmasına izin veren bir paket de var. PICK10FREE koduyla deneme kapsamında indirilen ücretsiz görsellerin filigranları kaldırılıyor. 

Üye olduktan sonra görseller, lisans kapsamında sosyal medya, reklam, internet siteleri ve bloglarda kullanılabiliyor. Yani bakanlığın görseli abone olmadan kullandığı söylenebilir.

shutterstockodemeplanlari

Görselin sahibi fotoğrafçı İlker Canikligil

Görselin sahibi “nexus 7” kullanıcı adı ise yönetmen ve fotoğrafçı İlker Canikligil'e ait. Canikligil, Twitter hesabından görselin kendisine ait olduğunu paylaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın paylaşımının altına da Shutterstock’u etiketleyerek fotoğrafının illegal kullanıldığını yazdı.

ilkercanikligilingorselbenimpaylasimi

Bakanlığın görselinde de “nexus 7” filigranı görülüyor.

muzekartgorselindekalanfiligranlar

Tasarımcı Metin Ersöz, bakanlığın sadece fotoğrafı değil, kullanılan fonu (mockup) da başka bir siteden aldığını belirtmiş. Bakanlık örnek fonu, ücretsiz kartvizit tasarımlarının yer aldığı Unblast adlı siteden almış. Burada bir telif sorunu yok. 

muzekartarkafon

“Telifsiz” ne demek?

Telif hakkı, fikir ürünü eserler üzerinde yaratıcısının sahip olduğu haklara deniyor. Shutterstock, sitesindeki tüm içeriklerin telifsiz olduğunu, ancak ücret uygulandığını belirtiyor. Telif hakkı eser sahibine ödenen ücreti ifade ediyor. Shutterstock kullanım haklarını bir kez satın aldığında, kullanıcılar görselleri abonelik karşılığı telifsiz kullanılabiliyor

Shutterstock’ın telif hakkı prosedürlerinde, görselin bir kopyası herhangi bir sitede yer alıyorsa, eser sahibinin yazılı olarak bunu kendilerine bildirebileceğini belirtiyor. Shutterstock, ihlalleri soruşturduğunu, kaldırma gerekliliğini yerine getirdiğini söylüyor. Ancak her ihbarda bunu yapamayacağını da açıklamış. 

Shutterstock’da “haber amaçlı” (editorial) olarak işaretlenen görsellerin reklam ve pazarlama faaliyetlerinde kullanılmasına izin verilmiyor. Ancak bakanlığın kullandığı görsel onlardan biri değil.

Teyit, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çeşitli yollardan ulaşmayı denedi ancak başarılı olamadı.

Güncelleme: 08/07/2021

Bulgular kısmına bir madde daha eklendi.