Bahçelievler’de bir camide 45 dolara Covid-19 aşısı satıldığı iddiası

Bahçelievler’de bir camide 45 dolara Covid-19 aşısı satıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bölge esnafı 27 Kasım günü yazıyı cami tuvaletinde gördüklerini ama kimin astığının bilinmediğini belirtti.

Tepki gören yazı kısa sürede camdan indirilmiş.

Türkiye’de şu an Covid-19 aşı satışı yapılmıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İlk olarak sosyal medyada paylaşılan, ardından bazı haber sitelerinde yer alan paylaşımlarda İstanbul Bahçelievler’de bir camide Covid-19 aşısı satıldığı iddia edildi. Haber, cami tuvaletine asılı “Covid-19 aşısı gelmiştir. Dozu 45 USD” yazılı bir ilan fotoğrafıyla dolaşıma girdi.

cami covid asisi

Gerçek Gündem gazetesinin ilgili tweetinin altına gelen bir yorumda, fotoğrafın Bahçelievler Şehit Mehmet Karaaslan Camisi’nde çekildiği belirtiliyordu. Teyit, fotoğrafı doğrulamak için cami yakınındaki esnafla iletişime geçti. Bahçelievler Merkez Mahallesi’nde yer alan Şehit Mehmet Karaaslan Camisi’nin yanında bir berber dükkanı işleten esnaf, fotoğrafın bu camiden çekildiğini ve 27 Kasım günü sabah saatlerinde yazının cami tuvaletinde asılı olduğunu doğruladı.

Esnaf ayrıca cami tuvaletinin çay ocağı tarafından işletildiğini, ancak ilanın kim tarafından ve neden yazıldığının bilinmediğini belirtti. Şaka amaçlı yazıldığı düşünülen ilan, tartışmaların ardından kaldırılmış. Yazının şu anda asılı olmadığını belirten esnaf, Teyit’e tuvalet girişinin güncel fotoğrafını da iletti.

cami giris korona

Exif bilgilerine baktığımızda 27 Kasım 2020, saat 15.46’da çekildiğini gördüğümüz fotoğrafa göre, cami tuvaletinde an itibariyle, ilgili yazı bulunmuyor.

cami exif

Covid-19 aşı çalışmaları devam ediyor ve başarılı sonuçlar alınmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin merkezli SinoVac firmasının ürettiği Covid-19 aşısından 50 milyon doz alınması için anlaşmanın yapıldığını açıkladı. Ancak bu aşının önümüzdeki üç ayda Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Türkiye’de şu an Covid-19 aşı satışı yok. Ayrıca bakanlık, aşının ücretsiz olacağını açıkladı.  

İlginizi çekebilir: Covid-19 tedavisinde denenen ilaç ve aşı çalışmaları ne durumda?