Azerbaycan’ın Şırnak’ta düşen helikopter nedeniyle yas ilan ettiği iddiası

Azerbaycan’ın Şırnak’ta düşen helikopter nedeniyle yas ilan ettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Azerbaycan Büyükelçiliği Teyit'e yaptığı açıklamada, böyle bir yas ilanının olmadığını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yas ilan edildiğine dair herhangi bir bilgi

Görseldeki bayrak esen güçlü rüzgar nedeniyle yarıya indirilmiş.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

1 Haziran’da Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba’dan havalanan Cougar tipi helikopter havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Meydana gelen kazada 13 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Kazanın ardından sosyal medyada, Azerbaycan’ın kazada ölen 13 asker için 3 gün yas ilan ettiği ve bayrakları yarıya indirdiği iddia edildi.

azerbeycan bayrak yariya indirildi facebook paylasim

Sosyal medyada kısa süre içinde binlerce kişi tarafından paylaşılan iddia doğru değil. Azerbaycan Büyükelçiliği Teyit'e yaptığı açıklamada, böyle bir yas ilanının olmadığını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yas ilan edildiğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinde de konu hakkında herhangi bir açıklama yok.

Bayrak fotoğrafı 2014’ten

Sosyal medyada iddiaya konu olan yarıya indirilmiş bayrak fotoğrafı ise Azerbaycan’ın Devlet Bayrağı Meydanı’ndan. Söz konusu fotoğraf, 2014 yılında Azerbaycan Türkleri Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından, Soma’da yaşanan maden faciası sonrası Azerbaycan’ın bayrağı yarıya indirdiği iddiası ile paylaşılmıştı. Ancak 2014’te sosyal medyada gündeme gelen bu iddia da gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf ile ilgili Azerbeycan Devlet Bayrağı Meydanı idaresi oxu.az haber sitesine yaptığı açıklamada, bayrağın yas nedeniyle indirildiği iddialarının doğru olmadığını bayrağın güçlü esen rüzgar nedeni ile indirildiğini belirtmişti.

bayrak foto