Azerbaycan'da seferberlik ilan edildiği iddiası

Azerbaycan'da seferberlik ilan edildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Seferberlik ve Askere Alımla ilgili Devlet Hizmeti’nin (SHXÇDX) askeri görevlileri eğitime çağırması seferberlik olarak algılanmış.

SHXÇDX yetkilisi askeri eğitimlerin plan dahilinde gerçekleştiğini belirtti.

Azerbaycan’da seferberlik ilan edilmesi cumhurbaşkanın yetkisi altında.

Azerbaycan-Ermenistan arasında 27 Eylül 2020 tarihinde başlayan çatışmaların ardından 28 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı kısmi seferberlik kararını imzaladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde Azerbaycan’da seferberlik ilan edildiğine dair bazı paylaşımlar yapıldı. İddia için Azerbaycan Seferberlik ve Askere Alımla ilgili Devlet Hizmeti’nin (SHXÇDX) 21 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklama kaynak gösterildi.

azerbaycanda seferberlik ilan edildigi iddiasi 1

Ancak iddia doğru değil. Azerbaycan bağımsızlığını ilan ettiğinden beri seferberlik ilan edilmedi. Kaynak gösterilen açıklama ise yedek askeri görevlilerin askeri toplantılara çağırılmasıyla ilgili.

Seferberlik ilanı Cumhurbaşkanının yetkisinde

Azerbaycan'da 21 Eylül 2020 tarihinde Savunma Bakanlığı Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki tansiyonun yükseldiğine dair bir duyuru yaptı. 21 Eylül Tovuz yönündeki çatışmada bir Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiği de açıklandı. Azerbaycan’da seferberlik ilan edildiğine dair iddialarsa yanlış anlaşılmadan ibaret.

Azerbaycan Seferberlik ve Askere Alımla ilgili Devlet Hizmeti (SHXÇDX) 21 Eylül 2020 tarihinde, askeri görevlilerin çeşitli uzmanlıklarla ilgili eğitim toplantılarına çağırıldığına dair bir duyuru paylaştı. Bu duyuru askeri görev ve askeri hizmet hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti yasalarına göre yedek askeri görevlilerinin eğitim, denetim ve toplantılara çağırılmasıyla ilgili.

Azerbaycan'daki yasal düzenlemelerin yer aldığı elektronik veri tabanına bakıldığında, 23 Aralık 2011 tarihli yasanın 45. maddesi uyarınca, 21 Eylül 2020 tarihli duyurunun sıra dışı olmadığı görülebilir.

askeri toplantilar ilgili yasa azerbaycanda seferberlik ilan edildigi iddiasi

45. maddenin ilk fıkrasında, “Askeri görevliler yedekte olduğu dönemde askeri eğitim, askeri denetim ve özel toplantılara çağırılır” yazıyor.

Azerbaycan anayasasının 109. maddesi, seferberlik ilanı yetkisinin cumhurbaşkanına ait olduğunu söylüyor.

azerbaycanda seferberlik ilan ediligi iddiasi anayasadan ornek azerbaycanda seferberlik ilan edildigi iddiasi

İlgili madde: Genel ve kısmi seferberlik ilan eder, seferberliğe çağırılanları terhis eder.

Cumhurbaşkanı seferberlik ilan etmedi

Azerbaycan seferberliğe hazırlık ve seferberlik yasasına göre de, ülkede seferberlik ilan edildiyse, bu karar en kısa zamanda kitle iletişim araçları aracılığıyla duyuruluyor. Karar cumhurbaşkanının yetkisinde olduğu için, bakmamız gereken ilk yerlerden biri de Azerbaycan Cumhurbaşkanının resmi internet sayfası. Burada 24 Eylül 2020 tarihi itibariyle herhangi bir seferberlik kararına rastlanmıyor. 

Seferberlik yasasının ilgili kısmındaki bilgilere göre de, seferberlik ilanı halinde hizmete çağırılacak olanların bilgilendirilmesi gerek. Ancak SHXÇDX resmi internet sayfasında da böyle bir duyuruya rastlamıyoruz. 

SHXÇDX yetkilisinden açıklama geldi

SHXÇDX yetkilisi  Füzuli İsmayılov da iddialar üzerine yaptığı açıklamada, yedek askeri görevlilerin eğitim amaçlı toplanmalarının önceden planlandığını vurguladı. Yetkiliye göre amaç, yedek askeri görevlilerin bilgi ve becerilerini geliştirmekti ve endişeye mahal yoktu.

27 Eylül 2020 tarihinde sabahın erken saatlerinde Ermenistan ve Azerbaycan arasında, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinde çatışma çıktı. Çatışmalarda her iki taraf da askerlerin yanı sıra sivillerin de yaşamını yitirdiğini duyurduErmenistan Başbakanı Facebook hesabından yaptığı açıklamada hükümetin "sıkıyönetim" ilan ettiğini ve "seferberlik çağrısı" yapma kararı aldığını duyurdu. 27 Eylül tarihinde Azerbaycan Meclisi ise ülkenin bazı bölgelerinde “sıkıyönetim” uygulanacağı kararını aldı. 28 Eylül 2020 tarihinde ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ülkede kısmı seferberlik kararını imzaladı.

Güncelleme: 28/09/2020

Azerbaycan'da 28 Eylül 2020 tarihinde kısmi seferberlik ilan edildiği bilgisi eklendi.