Aynı renk topların bir araya toplandığını gösteren videonun gerçek olduğu iddiası

Aynı renk topların bir araya toplandığını gösteren videonun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video bilgisayar ortamında Blender adlı bir programla oluşturulmuş.

Videonun kaynağı Reddit'te bir kullanıcı.

Vaat ettiği en önemli şeylerden biri eğlence olan internet ortamında paylaşılan “ilginç” videolar, her zaman gerçeği yansıtmayabiliyor. Bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerle gerçek görüntüler arasındaki farkı ayırt etmek kolay da değil. 

Sosyal medyada aynı renk topların bir araya geldiğini gösteren bir video da gerçek gibi paylaşıldı. 4 milyondan fazla izlenme ve 10 binlerce etkileşim alan videoya gelen yorumlarda bazı kullanıcıların videonun “gerçek” olup olmadığına dair sorular sorduğu ve görüntünün nasıl ortaya çıktığına dair mantık yürütmeye çalıştığı görülüyor.

mekanizma uzerindeki renkli toplarin gercek oldugu iddiasi

Video bilgisayar ortamında üretildi

Aynı renklerin bir araya toplanması “hayret verici” bir etki uyandırsa da video gerçek değil. Reddit’te bir kullanıcı tarafından paylaşılan video, Blender adı verilen bir programla üretilmiş. 

Ztar92 adlı Reddit kullanıcısı videoyu “Satisfying Marble Machine” notuyla paylaşmış. Kullanıcı videoya gelen yorumlara da videoyu nasıl hazırladığına dair bazı detaylar paylaşmış.

renkli toplar orijinal video

Üç boyutlu modelleme ve canlandırma programı olan Blender ile yapılan çok sayıda başka videoya Reddit’te “Blender” başlığında rastlamak mümkün.