Ayhan Ünal'ın Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi’nin müdürü olduğu iddiası

Ayhan Ünal'ın Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi’nin müdürü olduğu iddiası

Karma Karma

Bulgular

Ayhan Ünal aynı hastanede “Personel Şefi” olarak çalışıyor.

Konu ile ilgili Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekimliği ile yapılan görüşmede, ortaya çıkan fuhuş iddiaları sonrasında İdari ve Mali Hizmetler Müdürü İbrahim Key’in istifa ettiği iddiası doğrulandı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

7 Temmuz 2019 tarihinde çıkan bir haberde, 19 ve 20. dönem Doğru Yol Partisi Manisa Milletvekili Tevfik Diker, Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi’nde yaşanan fuhuş skandalı iddiası ile ilgili açıklama yaparken gelişmeler sonrasında hastanenin İdari ve Mali Hizmetler Müdürü İbrahim Key’in istifa ettirildiğini dile getiriyor. Aynı açıklamada, AK Partili olduğu belirtilen Ayhan Ünal’ın bahsedilen hastaneye müdür olarak görevlendirildiği de söyleniyor.

Tevfik Diker’in yaptığı açıklamadan bu yana, çeşitli Facebook ve Twitter hesapları da Ayhan Ünal’ın müdür olduğu iddiasını paylaştı. Albatros adlı hesabın 22 Temmuz 2019’da yaptığı paylaşım şimdiye kadar 2 bin 400’ün üzerinde retweet ve 7 bin 300’ün üzerinde beğeni aldı. 

iddia min

Ancak, Ayhan Ünal isimli vatandaşın Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi’nin başına müdür olarak atandığı iddiası doğru değil. Konu ile ilgili Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi Başhekimliği ile yapılan görüşmede, ortaya çıkan fuhuş iddiaları sonrasında İdari ve Mali Hizmetler Müdürü İbrahim Key’in istifa ettiği iddiası doğrulandı. Fakat yerine Ayhan Ünal’ın değil, vekaleten Manisa Salihli Devlet Hastanesi İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Niyazi Cengiz’in görevlendirildiği belirtildi. Ayhan Ünal ise aynı hastanede “Personel Şefi” olarak çalışıyor. Konu hakkında Ünal’la görüşen Teyit kendisinin eğitim durumu ile ilgili sorduğu soruya cevap alamadı. 

Alaşehir Devlet Hastanesi’ndeki vekil müdür Niyazi Cengiz

Teyit’in Manisa Salihli Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü ile yaptığı görüşmede Niyazi Cengiz’in Temmuz 2019 itibariyle hem Salihli hem de Alaşehir Devlet Hastanelerinde müdürlük görevini yürüttüğü anlaşıldı. 

Ayrıca, Teyit’in ulaştığı Manisa İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi Tahsin Demirelli de yapılan görüşmede Niyazi Cengiz’in geçici bir süreliğine müdürlük yapacağını doğruladı. Görüşmede Demirelli, İbrahim Key’in istifasından sonra Niyazi Cengiz’in vekaleten Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi İdari ve Mali Hizmetler Müdürü olarak atandığını, bu pozisyona henüz kalıcı birinin yerleştirilmediğini, yerleştirildiğinde bunu duyuracaklarını bildirdi. 

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’nün resmi Facebook sayfasında yer verilen açıklamada Ayhan Ünal ile ilgili internette yayılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtiliyor. 

manisa il saglik min

Ünal hastanede ‘Personel Şefi’ olarak görev yapıyor

Teyit, konuyla ilgili Ayhan Ünal’a da ulaştı. Ünal ile yapılan telefon görüşmesinde kendisi de hastanenin müdürü olduğuna ilişkin iddiaların doğru olmadığını, Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi Müdürü olarak değil hastanenin “Personel Şefi” olarak görev yaptığını belirtti. Ünal eğitim durumu hakkındaki soruya ise cevap vermedi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğünün resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada Ayhan Ünal’ın yöneticilik görevi bulunmadığı belirtilmişti fakat Ayhan Ünal ile yapılan görüşmede kendisinin kullandığı “Personel Şefi” ifadesi yöneticilik vasfı taşıyabilecek bir unvan. Ancak Manisa İl Sağlık Müdürlüğünün bahsettiği yöneticilik görevleri hastanenin internet sitesinde Başhekim, Başhekim Yardımcısı, İdari ve Mali Hizmetler Müdürü, İdari ve Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı, Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdürü ve Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı olarak listelenmiş. 

Tevfik Diker ise konu ile ilgili Instagram ve Twitter hesaplarından paylaşım yapmaya devam ediyor. Instagram hesabından “Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi Acil Poliklinik ve Hasta Kayıt Nöbet Listesi”ni paylaşan Diker, listenin altındaki Ayhan Ünal imzasına dikkat çekiyor. Paylaşılan fotoğrafta Ayhan Ünal’ın unvanı “Personel Şefi” olarak görülüyor. Bu bilgi Ayhan Ünal tarafından da doğrulandı. Belgenin tarihi 19 Kasım 2018, yani Ayhan Ünal çıkan fuhuş iddialarından önce de hastanede bu görevde çalışıyormuş. 

tevfik diker min

Fotoğraf AK Parti Manisa Alaşehir İlçe Başkanlığında çekilmiş

Sosyal medyada pek çok kez paylaşılan fotoğrafa bakıldığında masada yazan ismin Murat Ertürk olduğu görülebiliyor.

ayhan unal full min 2

Murat Ertürk 3 Aralık 2017 tarihinden bu yana AK Parti Manisa Alaşehir İlçe Başkanlığı görevini yürütmekte. Ayhan Ünal’ın hastane müdürü olduğuna dair paylaşılan iddialarda görülen fotoğraf ile Murat Ertürk’ün odasında çekilen fotoğrafın aynı yerden olduğu iki fotoğraf karşılaştırıldığında anlaşılabiliyor.

murat erturk min

Sonuç olarak, Ayhan Ünal’ın hastane müdürü olduğuna ilişkin iddialar doğru değil, Ayhan Ünal’ın “Personel Şefi” oluşu başka bir olayla ilişkilendirilmiş. Ünal’ın eğitim durumuna bir kanıt ise şimdilik bulunmuyor. Yani iddia yanlış bilgi türlerinden “hatalı ilişkilendirme” olarak nitelendirilebilir.