Aydaki ayak izlerinin astronot ayakkabılarıyla uyuşmadığı iddiası

Aydaki ayak izlerinin astronot ayakkabılarıyla uyuşmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aydaki ayak izi uzay kıyafetindeki çizmelerin üzerine giyilen kalın lastik botların tabanına ait.

Altları tırtıklı ve yüzeye tutunma becerisine sahip olduğu için ay yüzeyinde yürümeyi kolaylaştıran kalın bot tabanlar, patlamalara ve toza karşı da koruma özelliğine sahip.

Ayda yürüme anında kaydedilen ayak izi ise aya ayak basan ikinci kişi olan Buzz Aldrin’e ait.

Armstrong’un Aldrin’i uzay aracından inerken görüntülediği fotoğrafta Aldrin’in ayak tabanlarının izle aynı olduğu da görülüyor.

Astronotlar dünyaya dönmeden önce ağırlık yapmaması nedeniyle lastik botları ayda bırakmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bundan 52 yıl önce, 1969 yılında, Apollo 11 görevi ile Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ay yüzeyine ayak basan ilk insanlar oldu. Aya iniş soğuk savaş döneminde uzay endüstrisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin zaferi demekti. Ancak daha sonra Amerikalıların aya hiç gitmediği, yaşananların kurgu olduğu komplo teorileri ortaya atıldı. Aya gidildiğini ortaya koyan kanıtlara rağmen, komplo teorileri güncelliğini korumaya devam ediyor.

Aya gidilmediğini öne sürenlerin argümanlarından biri, ay yüzeyindeki ikonik ayak izlerinin astronot ayakkabılarıyla uyuşmadığı. Paylaşılan fotoğrafla Neil Armstrong’un ayakkabısının tabanı ile aydaki ayak izinin uyuşmadığı öne sürülüyor.

nasaninayaadimatmadigiiddiasi

Ayak izi kalın tabanlı lastik koruyucuya ait

Fotoğrafta görülen astronot kıyafeti aya ilk ayak basan Neil Armstrong’a ait. Kıyafet ABD Smithson Enstitüsü Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde sergileniyor. Fotoğrafı da bilim yazarı Phil Plait 2015 yılında çekmiş. Fotoğrafta görülen uzay giysisinin adı Apollo/Skylab A7L. Astronot kıyafetindeki çizmeye ve ayak izi fotoğrafına bakıldığında uyuşmayan şeyler olduğu düşünülse de, burada bir aldatmaca yok. Çünkü astronotlar ayak ayak bastığında fotoğraftaki koruyucu kıyafete ek ekipmanlar da giydi. Fotoğrafta eksik olan bu ekipman.

neilarmstrongunuzaykiyafeti

Fotoğraftaki çizmelerin üzerine giyilen de ek ekipmanlardan biri olan özel kalın tabanlı lastik bot koruyuculardı. Altları tırtıklı ve yüzeye tutunma becerisine sahip olduğu için ay yüzeyinde yürümeyi kolaylaştıran kalın bot tabanlar, patlamalara ve toza karşı da koruma özelliğine sahip. 

Apollo 11 görevinin diğer fotoğraflarında da bu lastik tabanları ve bıraktığı izi görebiliyoruz

ayayakkabisiayakizigorsel

Astronotların ayda yürürken giyilmek üzere tasarlanan bu lastik koruyucuların X-ray görüntüleri de uzaya çıkmadan önce çekilmişti

Ayda yürüme anında kaydedilen ayak izi ise aya ayak basan ikinci kişi olan Buzz Aldrin’e ait. Aldrin fotoğrafı ay yüzeyinin gerilim stresinin ölçülmesi için çekmiş.

aydakiayakizialdrin

Armstrong’ın Aldrin’i uzay aracından inerken görüntülediği fotoğrafta Aldrin’in ayak tabanlarının izle aynı olduğu da görülüyor.

aldrinaracinis

Armstrong'un lastik botları ay yüzeyinde bırakılmış

Neil Armstrong’un paylaşılan uzay kıyafetinde iz bırakan botların yeniden görüntülenememesinin nedeni, astronotların dünyaya dönmeden önce ağırlık yapmaması nedeniyle bazı ekipmanları ayda bırakmış olması. Lastik botların yanı sıra ayda gerekli olmayan 100 kadar parça bırakılmış. Dünyaya getirecekleri ay kayaları ve toz örneklerinin neden olabileceği olası ağırlığının önüne geçmek amaçlanmış.

Ayrıca 1972’deki Apollo 17 görevindeki astronotlar da aya giderken aynı botları giymiş.

apollo17aykalinbotlari

İnsanlık tarihinin önemli bir yerinde olan aya gidişin onlarca bilimsel kanıtı var. NASA ay keşif uzay aracındaki görüntüler de bu kanıtlardan biri. NASA aydaki ayak izlerinin de milyonlarca yıl kalacağını, rüzgar esmediği sürece silinmeyeceğini belirtiyor

Birkaç gün önce televizyoncu Okan Bayülgen'in bir yayın sırasında savunduğu ve izlediği belgesellere dayandığı ay yolculuğu komplo teorisi de konunun gündeme gelmesine neden olmuştu.

Evrim Ağacı ve birçok başka doğrulama kuruluşu tarafından iddia yanlışlandı.