Ay, Satürn ve Jüpiter'i aynı karede gösteren fotoğraf

Ay, Satürn ve Jüpiter'i aynı karede gösteren fotoğraf

Yanlış Yanlış

Bulgular

Rami Ammoun’un 1 Ekim 2020’de çektiği fotoğrafta dolunay var. Ancak Ammoun Satürn ve Jüpiter’i sonradan eklemiş.

Ammoun ay ve bulutların bir Noel çam ağacını andırmasından dolayı eklediği gezegenlerin süs gibi durmasını istemiş.

Ammoun’un özellikle Jüpiter ve Satürn seçmesinin nedeni ise 2020 yılında iki gezegenin “büyük kavuşum” yaşaması.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Dünyanın uydusu ayın hemen her hali ilgi çekici, ancak bazı dolunay zamanları ay gökyüzünde daha heybetli görünüyor. Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda da dolunay sırasında Satürn ve Jüpiter’in de aynı fotoğraf karesinde görüldüğü iddia edildi. 

ay saturn jupiterin ayni karede yer aldigi iddiasi


Görsel birden fazla görüntünün birleştirilmesiyle oluşmuş 

Fotoğrafla ilgili tersine görsel arama sonuçlarında bir Reddit gönderisine rastlıyoruz. Gönderi başlığında, fotoğrafın 2 bin görüntünün bir araya gelmesiyle oluştuğu; ay, Jüpiter ve Satürn’ün bir Noel ağacı benzeri bulut çerçevesinde toplandığı yazıyor.

Sayfadaki yorumlardan birinde “selenophile_photo” isimli kullanıcının yorumu görülüyor. Kullanıcı, fotoğrafı kendi çektiğini yazmış; hem detayları hem de orijinal görseli paylaşmış. Orijinal görselin sağ alt köşesinde fotoğrafı çeken Rami Ammoun’un adı ve fotoğrafı çektiği tarih yazıyor. 

rami ammoun dolunay fotografi

Rami Ammoun’un çektiği fotoğrafın orijinalindeki bilgiler

Ammoun fotoğrafı kişisel sosyal medya hesabından da paylaşmış. Fotoğrafı 1 Ekim 2020’deki dolunayda ABD’nin Virginia eyaletinde çekmiş. Ammoun, ayın yükselişinden birkaç saat sonra, uyduya yaklaşan bulutlar Noel ağacına benzer bir görüntü oluşturunca kareyi yakalamış. Sonra da fotoğrafa Noel ağacının süsleri gibi olabileceğini düşünerek, Satürn ve Jüpiter’i eklemiş.

Özellikle bu iki gezegeni seçmesinin bir nedeni var. Satürn ve Jüpiter en son 800 yıl önce gece kavuşum yaşamıştı. Bu yüzden iki gezegenin Aralık 2020’deki gece buluşması “büyük kavuşma” olarak adlandırıldı. 

instagram rami ammoun ay goruntusu

Rami Ammoun, ay ve bulutları 400 milimetre telefoto lensle uzun pozlama yaparak çekmiş, ayın görüntüsü de 50 teleskop görüntüsünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Kendini astrofotoğrafçı olarak tanıtan Ammoun’a ait benzer birçok fotoğraf var. Sosyal medya hesaplarında hemen hepsini yayınlıyor. 

rami ammoun instagram diger gorseller

Jüpiter ve Satürn’ün dünyadan böyle görünmesi imkansız

Jüpiter, Satürn ve ay aynı karede yer alabilir, ancak oluşacak görüntü bu olamaz. Satürn’ün halkalarının çıplak gözle detaylı görülebilmesi mümkün değil.

İki gezegenin birbirine en yakın olduğu Aralık 2020’de bile Jüpiter ve Satürn çıplak gözle görülebilen iki küçük parlaklıktı. Satürn'ün halkalarının görülebilmesi için en küçük teleskopta bile 25 kat büyütülmesi gerekiyor

jupiter saturn kavusum nasa

13 Aralık 2020’de ABD Shenandoah Ulusal Parkı'nda çekilen Satürn ve Jüpiter kavuşumu. Kaynak: NASA  

NASA’nın 17 Aralık 2020 tarihli yayınında da kavuşumdan bazı görüntüler var ve iki gezegen gökyüzünde birer yıldız gibi parlıyor