Avustralya yangınlarında yardım çağrısı yapılmadığı iddiası

Avustralya yangınlarında yardım çağrısı yapılmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Eylül 2019'da başlayan ve 240 gün süren Avustralya orman yangınlarında çok sayıda yardım çağrısı yapıldı.

Avustralya’da birçok devletten yardım kabul edildi ve sosyal medyada destek kampanyaları düzenlendi.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Britanya, Fransa, Japonya, Endonezya, Singapur, Yeni Zelanda, Malezya, Güney Kore, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülkeden yardım gönderildi.

Ünlüler ve sosyal medya fenomenleri de birçok bağış kampanyası başlattı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

28 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye’de farklı bölgede başlayan orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ediyor. Bazı bölgelerdeki yangınlar kontrol altına alınamayıp daha da yayılınca, sosyal medyadan çok takipçili kişiler “Help Turkey” adlı bir kampanyaya destek verdi. Kampanya hükümet yetkilileri ve bazı çevrelerce “Türkiye’yi aciz gösterme” çabası olarak yorumlandı. 

Konunun ısınması üzerine Sabah Gazetesi köşe yazarı Hilal Kaplan, “Ekolojik terör” başlıklı bir yazı yazdı ve Avustralya’yı örnek göstererek, “Yahu koca Avustralya kıtası 240 gün yandı. Ama bir Avustralyalı da çıkıp 'Avustralya'ya yardım et' diye sosyal medyada duyar kasmadı”  iddiasında bulundu.

hilalkaplanavustralyayardimcagrisiyapmadiiddiasi

Avustralya için yardım kampanyaları düzenlendi

Eylül 2019’da başlayan ve 240 gün süren Avustralya’daki orman yangınları, ülkenin birçok bölgesini etkisi altına almıştı. Aşırı sıcaklar ve aylarca süren kuraklığın körüklediği yangınlar, ülke tarihinin en büyük orman yangınları olarak anılıyor. Yangınlarda yaklaşık 19 milyon hektar yanmış, 33 insan hayatını kaybetmiş, 3 binden fazla ev yok olmuştu. Yangınlardan 3 milyardan fazla hayvan da etkilendi. 

Peki gerçekten iddia edildiği gibi Avustralya, benzeri görülmemiş bir krizle mücadele ederken dünyadan yardım istemedi mi? Kaplan’ın iddiasının aksine Avustralya’da birçok devletten kabul edilen yardımların yanı sıra, sosyal medyada destek kampanyaları da düzenlendi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, o dönem parlamentoda yaptığı konuşmada orman yangınları sırasında 70’den fazla ülkenin yardım teklif ettiğini açıklamıştı. Avustralya’ya destek için Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Britanya, Fransa, Japonya, Endonezya, Singapur, Yeni Zelanda, Malezya, Güney Kore, Danimarka, Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülkeden yardım gönderildi. Ülkeler personel, teçhizat, yangın söndürme uçağı ve maddi yardımlarda bulundu.

Avustralya orman yangınları sırasında sosyal medyanın rolü de önemliydi. Platformlarda #AustralianFires, #AustralianBushfires, #supportingaustralia gibi birçok etiket açıldı, ülkelerde trendlere girdi, destek paylaşımları yapıldı. Bu paylaşımların yanı sıra sivil toplum örgütleri bağış toplama kampanyaları düzenleyerek yardım çağrısında bulundu. Başlatılan kampanyalara dünyanın birçok yerinden destek aktı. 

Arama motorlarına “Help for Australia” yazdığımızda da Türkiye’dekine benzer yardım çağrılarının yer aldığını görüyoruz.

helpforaustraliacagrisi

australiayardimcagrisi

Sosyal medyada bağış çağrıları yapıldı

Ünlüler ve sosyal medya fenomenleri de kampanyaların yayılmasında etkiliydi. Avustralyalı aktris Margot Robbie, aktör Chris Hemsworth gibi dünyaca ünlü isimler takipçilerine destek çağrısında bulunmuştu. Pink, Russell Crowe gibi ünlüler de binlerce dolar bağışladı. Dünyaca tanınmış iş insanı, ünlü birçok isim daha maddi destek verdi.

Sosyal medya fenomenleri bağış kampanyaları başlatarak büyük miktarda para topladı. Twitter, Instagram, TikTok, Facebook gibi platformlarda yardım çağrıları yapılmıştı. Bunlardan en bilineni Celeste Barber isimli fenomenin topladığı bağış. Facebook üzerinden 50 bin Avustralya doları yardım hedefiyle başlayan kampanya, 51 milyon Avustralya dolarına ulaşmıştı. Barber’in kampanyası en başarılı olan olarak gösteriliyor. 

avustralyayardimkampanyasiparabagisi

Avustralyalı aktivist Will Connolly, yangınlar için GoFundMe.com adlı kitle fonlama platformu üzerinden düzenlenen yardım kampanyası için Türk halkından da destek istemişti. 

Avustralya’da orman yangınlarında özellikle sosyal medyada videolar, fotoğraflar aracılığıyla birçok yardım ve destek kampanyası düzenlendiği görülüyor. Pek çok ülkeden de bu kampanyalara destek sağlandı. Bu uluslararası destek ortamı da ülkeler için önemli bir yer tutuyor. Yardım kampanyaları düzenlemek de olağandışı bir duruma işaret etmiyor.

Ayrıca Avustralya'da pek çok vatandaş yangın bölgelerindeki desteğin yetersiz olduğunu dile getirerek Başbakan'a tepki göstermişti.

Türkiye’deki orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor. İspanya, Hırvatistan, Rusya ve Azerbaycan Türkiye’ye destek verdi. Sosyal medyadan da yangın bölgelerine yardım ulaştırılması için çok sayıda destek çağrısı yapılıyor.

Malumatfuruş gibi platformlar da iddiayı inceledi.

Güncelleme: 05/08/2021

Avustralya vatandaşlarının yardımlar konusunda Başbakana tepki gösterdiği bilgisi eklendi.