Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralının 700 bin panelle Konya’da olduğu iddiası

Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralının 700 bin panelle Konya’da olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

700 bin panelle Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santralı Avrupa'nın en büyüğü değil.

Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralı İspanya’da bulunan Nuez de Balboa tesisi. Tesiste 1,4 milyondan fazla güneş paneli bulunuyor.

Konya'daki santralın yapımına devam ediliyor. Tesis tamamlandığında 3,5 milyon güneş paneline sahip olması hedefleniyor. Ancak Avrupa'da da yapımı devam eden güneş enerjisi santralları var.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Konya’daki güneş enerjisi santralının 700 bin panelle Avrupa’daki en büyük güneş santralı olduğu iddia edildi.

avrupaninenbuyukgunespanellerikonyadaiddiasi

Avrupa’nın en büyük santrali İspanya’da yer alıyor

Konya’da bulunan Karapınar Güneş Enerjisi Santralı'nın yapımına Nisan 2020’de başlandı. Santral Eylül 2020’de üretim lisansını aldı. Santralın halihazırdaki devreye alınan kurulu gücü 270 megavat. Bu gücü sağlayan 700 bin güneş panelinin kurulumu tamamlandı. Santralın henüz birinci fazı devreye alındığı için üretim kapasitesi de düşük. Ancak 20 milyon metrekare alana yapımı devam eden santral, mevcut haliyle Avrupa'nın en büyüğü değil.

Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralı İspanya’da bulunan Nuez de Balboa tesisi. 1,4 milyondan fazla güneş paneli bulunan santral, 500 megavat kurulu gücü ile yılda 250 binden fazla kişiye enerji sağlıyor

avrupaninenbuyuguispanyagunespanelleri

Dahası santralı inşa eden İspanya’daki kamu şirketi Iberdola’nın 2022 yılının sonuna kadar Nuez de Balboa santralini de geride bırakacak projesini hayata geçireceği belirtiliyor. Dolayısıyla bu santral “şimdilik” Avrupa'nın en büyüğü.

Güneş enerjisi Avrupa’da önemli bir paya sahip. Avrupa genelinde güneş enerjisi üretimi de 2020 yılında 18,2 gigawatt’a ulaşmış. Sadece 2019 verilerinde İspanya 4,7 gigawatt ile Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi üreticilerinden biri durumunda.

Konya’daki santralın yapımı devam ediyor

Proje aşamasında olan Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santralı tamamlandığında, 2 milyon insanın yıllık enerji ihtiyacını karşılaması amaçlanıyor. Projeyle güneş panellerinin kurulmasına devam ediliyor; tamamlandığında 3,5 milyon güneş paneli kurulacağı belirtiliyor. Santral tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde kurulu gücünün bin megavat olması planlanıyor. 

konyakarapinargunessantralleri

2022 yılının sonunda tamamlanması beklenen santral, halihazırda Türkiye’nin en büyük güneş santralı unvanını aldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de tamamlandığında Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise en büyük beş tesisinden biri olacağını açıklamıştı. Ancak Avrupa'da da yapımı devam eden güneş santrallerı bulunuyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santralları ise Çin ve Hindistan’da yer alıyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile daha çevreci enerji elde ediliyor. Güneş enerjisi de hızlı büyüyen yenilenebilir enerji kaynakları arasında.