Avrupalı yetkililerin Rusya’ya karşı Türkiye’nin silahlandırılması gerektiğini açıkladığı iddiası

Avrupalı yetkililerin Rusya’ya karşı Türkiye’nin silahlandırılması gerektiğini açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddiaların kaynağı Eurasia Review adlı sitede yayınlanan bir görüş yazısı.

Yazıda Türkiye’nin bölgesel, ekonomik ve askeri olarak, ABD ve NATO ittifakı ile, Rusya’ya karşı koyabilecek tek ülke olduğu belirtiliyor.

Ancak yazıdaki düşünceler bir yazarın şahsına ait.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Gündemin ana başlıklarından olan Rusya, Ukrayna ve NATO arasındaki gerginlikle bağlantılı iddialar da ortaya atılıyor.

Sosyal medyada yaygın bazı paylaşımlarda, Avrupalı yetkililerin Amerika Birleşik Devletleri’ne, Türkiye’nin F35 dahil silah sistemleri ile donatılması gerektiğini ilettiği iddia edildi. Paylaşımlara göre bunun nedeni, yetkililerin Rusya’ya karşı koyabilecek tek NATO ordusunun Türkiye ordusu olduğunu düşünmeleri.  

avrupali yetkililer turkiye nato iddia

Konu hakkında yazılan yazının Avrupalı yetkilerle ilgisi olduğuna kanıt yok

İddiaların kaynağı Eurasia Review adlı sitede yayınlanan, Türkiye ve Batı: Güvenilir Bir Karadeniz Stratejisi Arayışında başlıklı bir yazı. Yazıda Türkiye’nin bölgesel, ekonomik ve askeri olarak, ABD ve NATO ittifakı ile, Rusya’ya karşı koyabilecek tek ülke olduğu belirtiliyor. Ancak yazıda Türkiye’nin silahlandırılması gerektiğine dair detay yer almıyor. 

turkiye hakkindaki yazi eurasia review

Zaten bu düşünceler bir yazarın şahsına ait. Yazı Emil Avdaliani adında biri tarafından yazılmış. Avdaliani, şu anda aktif olarak Geocase isimli düşünce kuruluşunda Ortadoğu Çalışmaları departmanında yöneticilik yapıyor.

Avdaliani’nin uzmanlık alanı İran, Türkiye, Çin ve genel olarak Ortadoğu ve Avrasya’daki siyasi ve askeri meseleler. Emil Avdaliani, daha önce farklı uluslararası danışmanlık şirketlerinde Rusya ve komşuları hakkında bölgesel analistlik de yapmış.

Yani makalenin yazarının Avrupa’yı temsil edecek “bir yetkili” olduğunu söylemek mümkün değil. Dahası bu düşüncelerin Avrupalı yetkililer, ABD’ye ya da NATO’ya iletildiğine kanıt da yok.

Makalenin yayınlandığı Eurasia Review sitesinde başka birçok analiz, fikir yazıları ve haberlerin yer aldığı da görülüyor. Ayrıca internet sitesi ABD’de yer alan Buzz Future adlı bir şirkete bağlı.

Aynı yazı Caucasus Watch ve Modern Diplomacy adlı bir internet sitelerinde de yayınlanmış. Yazının yayınlandığı internet sitelerinin herhangi bir devletle bağlantısı olduğuna kanıt yok.

İddiayı Doğrula da inceledi.