‘Avrupa’da evlilik tangoya, Türkiye’de halaya benzer’ cümlesinin Üstün Dökmen’e ait olduğu iddiası

‘Avrupa’da evlilik tangoya, Türkiye’de halaya benzer’ cümlesinin Üstün Dökmen’e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Söz, daha önce Üstün Dökmen’e atfedilmeden de paylaşılmış.

Haberlerde ve görsel söyleşilerde Üstün Dökmen’in bu sözü söylediğine dair bir kanıt yok.

Teyit’in ulaştığı Üstün Dökmen, sözün kendine ait olmadığını söyledi.

Sosyal medyada bazı sözlerin sıklıkla ünlü kişilere atfedildiğini görmek mümkün. “Avrupa’da evlilik tangoya benzer, iki kişi ile yapılır. Türkiye’de evlilik halaya benzer, aileler arasında yapılır” sözü de psikolog Üstün Dökmen’e atfedilerek paylaşılıyor.

ustun dokmen evlilik hakkindaki soz

Cümle hakkında arama motorları yardımıyla arama yapıldığında, 2019 yılında Önder Şeren’in paylaştığı bir tweet görüyoruz. Bu paylaşımda Dökmen’in adı kullanılmamış. İfade en çok 2019 yılında yaygın olarak paylaşılmış ve çoğunda Dökmen adı yer almıyor. 

ustun dokmen onder seren tweet

Twitter’ın gelişmiş arama motoru yardımıyla ise, sözün geçtiği ilk paylaşımın 2014’ten olduğunu söylemek yanlış olmaz. Paylaşımda yine Dökmen’in adının olmadığı fark ediliyor.  

ustun dokmen evlilik hakkindaki soz 2014teki tweet

Söz, 2014’ten bu yana yaygın olarak paylaşılmaya devam etmiş. Dökmen’in ismi ilk olarak 2018’de sözlerle beraber anılır olmaya başlamış. 

Sosyal medyanın dışında bir araştırma yaptığımızda ve sözle birlikte ünlü psikoloğu Google’da arayınca da Üstün Dökmen’in herhangi bir haberde veya görsel söyleşide bu sözü sarf ettiğini göremiyoruz.  

Ancak bu veriler iddiayı çürütmeye yetmiyor. Sözler gerçekten Dökmen’e ait olabilir mi?  

Teyit’in ulaştığı Dökmen, sözlerin kendine ait olmadığını, adı kullanılarak yayılan benzer ifadelerden rahatsız olduğunu belirtti.

Dökmen, sözü 25 yıl önce Doğan Cüceloğlu’nun da katıldığı bir konferansta psikolog Leyla Navaro’dan duyduğunu da ekledi. 

Teyit’in ulaştığı Leyla Navaro ise, bu sözü sarf etmiş olabileceğini; fakat kendine ait olmadığını belirtti.