Ateş eden maymun videosu Maymunlar Cehennemi filminin reklamı

Ateş eden maymun videosu Maymunlar Cehennemi filminin reklamı

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun bir şempanzenin eline aldığı silahla insanlara ateş ettiğini gösterdiği iddia edildi.

Uzun yıllardır internette dolaşan video, farklı zamanlarda internette viral oluyor. Çizi-Yorm isimli Facebook sayfasında paylaşılan video 1.5 milyon izleyici tarafından görüntülendi ve 20 bin paylaşım aldı.

eline silah verilen maymunun insanlara ates ettigi iddiasi

At Adam isimli YouTube kanalından 8 Nisan 2015 tarihinde paylaşılan video, 780 bin izleyici tarafından görüntülendi ve 2 bin 500 beğeni aldı.

Ancak primatın eline aldığı silahla insanlara ateş ettiği iddiası doğru değil. Video, Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi için reklam amaçlı çekilmiş.

Söz konusu video internette yüklenme tarihine göre sıralandığında en eski videonun 6 Temmuz 2011 tarihinde “apeswillrise” adlı YouTube kanalından paylaşıldığı görülüyor. Video sayfasına girip açıklama kısmına bakıldığında, İngilizce olarak yazılmış, “Şimdi sinemalarda! Biletlerinizi çevrimiçi satın alın” ifadesi göze çarpıyor. Bunun yanı sıra, kanalın üç farklı link paylaştığını ve linklerin “Rise of the Planet of the Apes” (Maymunlar Cehennemi: Başlangıç) filmiyle alakalı olduğu açıklama kısmından anlaşılıyor. Açıklamadaki linklerden biriyse, film biletleriyle ilgili bir siteye yönlendiriyor. Dolayısıyla, filmin ABD’de 28 Temmuz 2011 tarihinde vizyona girdiği düşünüldüğünde, videonun bu filmin reklamını yapmak amacıyla hazırlandığını söylemek mümkün.

Bunun yanında, iddiadaki videonun başında geçen “R. Wyatt” ismi filmin ismiyle beraber aratıldığında, söz konusu filmin yönetmeni, Rupert Wyatt olduğu da görülüyor.

maymun ates asker

Video, İngiltere menşeili Metro haber sitesi tarafından da incelenmiş. Gizmodo’da yayınlanan haberde ise yapımcı şirketin hazırladığı benzer videolar paylaşılmış. Bu videolarda da “R. Wyatt” isminin geçtiğini görmek mümkün. Başka bir sitede ise, videonun YouTube’daki yorumları üzerinden yapımcı şirkete eleştiriler yöneltilmiş.

Videonun sol alt köşesinde yapımcı firmanın isminin geçtiği “20th Century Fox Research Library” dikkat çekiyor. Google’da arandığında ilk çıkan sonuçlar videonun viral reklam olduğunu gösteren sitelere yönlendiriyor.

Primatların silah kullanımıyla ilgili araştırmalar mevcut

National Geographic’in 22 Şubat 2007 tarihli haberine göre, şempanzeler avlanırken mızrak kullanabiliyorlar. Şempanzelerin mızrağı bir silah olarak kullanması, 2007 tarihine kadar gözlemlenemeyen bir olgu. LiveScience’ta, Natalie Wolchover’ın aynı videoyu incelediği analizine göre, Michigan Üniversitesi primatologu John Mitani şempanzelerin, alacakları ödül karşısında ateşli silah kullanabileceklerini söylüyor, ama kasıtlı olarak zarar verme amacı gütmeyeceklerini düşünüyor.

Sonuç olarak, paylaşılan videonun “Rise of the Planet of the Apes” filmi için hazırlanan bir reklam klibi ve gerçeği yansıtmıyor.