Atatürk’ün Latife Hanım ve kadınlar hakkında çektiği iddia edilen telgraf

Atatürk’ün Latife Hanım ve kadınlar hakkında çektiği iddia edilen telgraf

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Türk Tarih Kurumu arşivlerinde bu belge yer almıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nın arşivlerinde de bu belgeye rastlanmıyor.

Mektupta kullanılan üslup, Atatürk’ünküyle uyumlu değil.

Atatürk, Latife Hanım’dan boşandıktan sonra sekiz kez İzmir’i ziyaret etmiş.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda yer alan bir telgrafın Atatürk'e ait olduğu iddia edildi. Yazıda Atatürk, Salih Bozok’a Latife Hanım ve İzmir hakkındaki düşüncelerini anlatıyor.

ataturk latife hanim paylasimpng

Telgrafta dikkat çeken ilk detay, noktalama işareti ve yazım hataları. Yazıda virgül ve noktalardan sonra boşluk konmamış, “İzmir” sözcüğünden sonra ise belirtme eki getirilmemiş. “Zaten ben kadınları tanımadığımı anam hep söylerdi” cümlesinde ise anlatım bozukluğu var. Atatürk’ün aynı yıllarda yazdığından emin olduğumuz başka mektuplarla kıyasladığımızda üslubun uyumsuz olduğunu söylemek mümkün.

Bu fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda ise karşımıza çeşitli mezat sitelerinden benzer ürünler çıkıyor. Buradaki mektupların ise Atatürk’ün çeşitli vecizlerinin yazıldığı, orijinal olmayan ürünler olduğunu görmek mümkün. Örneğin iddiadakı mektupla aynı gün, yani 17 Mart 1938 imzalı “Cumhuriyet sizden ‘fikri hür, vicdanı hür’ nesiller ister” yazısı, Atatürk’ün 1924 yılında Mualimler Birliği Kongresi’nde söylenen bir söz.

ataturk latife hanim mezatpng

Teyit’in ulaştığı Türk Tarih Kurumu, kurum arşivlerinde böyle bir belgenin yer almadığını belirtti. Yine Teyit’in ulaştığı T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’nın arşivlerinde söz konusu mektubun yer almadığı bilgisini paylaştı.

Atatürk ve Latife Hanım, 1923 yılında evlenip 1925 yılında boşandılar. Atatürk, 1925 yılından sonra ölümüne dek sekiz kez İzmir’i ziyaret etmiş.

İddiayı Malumatfuruş ve Doğrula da inceledi.