Atatürk Heykeli'ne saldıran kişinin HDP üyesi olduğunu gösteren kimlik kartı iddiası

Atatürk Heykeli'ne saldıran kişinin HDP üyesi olduğunu gösteren kimlik kartı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlara göre Atatürk heykeline saldıran kişinin Mustafa Malbora olduğu ve HDP üyesi çıktığı iddia edildi.

mehmet malbora tweet

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Atatürk heykeline tahra ile zarar verdiği gerekçesiyle Mehmet Malbora isimli kişi gözaltına alınmıştı.

Ancak iddia gerçeği yansıtmıyor. Sosyal medyada paylaşılan görselle HDP üyesi olduğu iddia edilen Mehmet Malbora’nın isminin de “Mustafa” olarak yanlış yazıldığını görmek mümkün. Ayrıca Malbora olarak paylaşılan fotoğraftaki kişi de Atatürk heykeline saldıran kişi değil, IŞİD militanı olduğu iddiasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün fotoğrafını yayınladığı İlhami Balı.

malbora 1

mehmet malbora tahra ile ataturk heykeline saldirdi

Fotoğrafta HDP’li olduğu iddia edilerek paylaşılan kişi ile Mehmet Malbora’nın aynı kişi olmadığı da Atatürk heykeline saldırı sonrası çekilen fotoğraflardan anlaşılabilir.

Fotoğraftaki kişi HDP mitingine saldırının soruşturma dosyasındaki İlhami Balı

İçişleri Bakanlığı’nın “Aranan Teröristler” listesini yayınladığı web sitesinde kırmızı listede yer alan İlhami Balı’nın fotoğrafını görmek mümkün.

emniyet arananlar listesinde ilhami bali 1024x631

İlhami Balı, 5 Haziran 2015’te Diyarbakır'da düzenlenen HDP mitingine yapılan bombalı saldırının soruşturma dosyasında yer alan ve aranan isimlerden biri.

HDP üye kartı ve numarası gerçek mi?

HDP Genel Merkezi Basın Birimi teyit.org’a yaptığı açıklamada hiçbir il ve ilçede üye kimlik kartları kullanılmadığını ifade etti. Böyle bir yetkinin sadece Genel Merkez’de olduğunu, il ve ilçelerin herhangi bir şekilde kart basma yetkisinin bulunmadığı belirtildi. Basın Birimi yetkilisi açıklamasına şu ifadeleri ekledi;

Fotoğrafta belirtildiği şekliyle bir üye kimliğimiz ve üye numaramız bulunmuyor. Zaten görselde kullanılan fotoğraf da IŞİD üyesi İlhami Balı’nın fotoğrafı. Herhangi bir şekilde il ve ilçe merkezlerinde üye kartı çıkarma yetkisi de bulunmamaktadır. Bu iddia ve görsel tamamen uydurma.

HDP üyesi değil

HDP yetkililerinin teyit.org’a yaptığı açıklamada ise Mehmet Malbora’nın HDP üyesi olmadığı ve fotoğrafta görüldüğü gibi bir üyelik biçimi olmadığı ifade edildi. Ayrıca HDP Urfa İl Teşkilatı da Twitter hesabından görsele ilişkin bir açıklamada bulundu.