Atatürk Havalimanı’nda aprona saçılan paraların Cumhurbaşkanlığı uçağından olduğu iddiası

Atatürk Havalimanı’nda aprona saçılan paraların Cumhurbaşkanlığı uçağından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia konusu görsel İstanbul Havalimanı açılmadan önce Atatürk Havalimanı’nın halen aktif olarak kullanıldığı 15 Mayıs 2015 tarihinde meydana gelen bir olaydan.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) İsviçre’ye yollamakta olduğu paralar kazayla Atatürk Havalimanı apronuna saçılmış.

Atatürk Havalimanı’nı iddianın sosyal medyada yayıldığı sırada yalnızca kargo uçakları kullanabiliyordu.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan görselde görülen paraların Atatürk Havalimanı apronuna Cumhurbaşkanlığı uçaklarından saçıldığı iddia edildi. İstanbul Havalimanı açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı’nı yalnızca Cumhurbaşkanlığı’nın kullandığı da iddia edilen gönderi Facebook’taki bir sayfada 24 Mayıs 2019’dan bu yana 19 bin kez paylaşıldı.

cumhurbaskanligi ucaklari ataturk havalimani iddia

Ancak paraların Cumhurbaşkanlığı uçaklarından saçıldığı iddiası doğru değil. İddia konusu görsel İstanbul Havalimanı açılmadan önce Atatürk Havalimanı’nın halen aktif olarak kullanıldığı 15 Mayıs 2015 tarihinde meydana gelen bir olaydan. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) İsviçre’ye yollamakta olduğu paralar kazayla Atatürk Havalimanı apronuna saçılmış. Bunun yanı sıra İstanbul Havalimanı’nın açılmasından sonra Atatürk Havalimanı’nı yalnızca Cumhurbaşkanlığı uçaklarının kullandığı iddiası da doğru değil. Atatürk Havalimanı’nı kargo uçakları da kullanabiliyor.

Söz konusu olay 2015 yılında meydana geldi

NTV, T24, Milliyet, Habertürk, Cumhuriyet ve Sözcü’nün 15 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen bir olaya dair haberlerinde görülebileceği üzere iddiada kullanılan görsel söz konusu olaydan alınmış. Yine aynı tarihli haberlerde kullanılan diğer fotoğraflarda patlayan para çuvallarının TCMB’ye ait olduğu görülebilir.

tcmb cuval 2015

Merkez Bankası yetkililerinin o tarihte yaptığı açıklamalara göre yurt dışındaki Türk Lirası ihtiyacını karşılamak için Merkez Bankası 1989’dan beri aynı yöntemi kullanıyor.

TCMB’nin internet sitesinden de görülebildiği üzere TCMB, 1989 yılından beri uluslararası para transferlerinin gerçekleştirildiği SWIFT sisteminin bir üyesi. Muhabir bankalar (correspondent banks) aracılığıyla uluslararası ödemelerin gerçekleştiği bu sistemde banknot transferi fiziksel yöntemlerle de gerçekleşiyor. New York Merkez Bankası’nın internet sitesinde bu sistemin ABD Doları ihtiyacı söz konusu olduğunda nasıl çalıştığı açıklanmış.

fed ny swift

Merkez bankaları ABD dövizine ihtiyaç duyduklarında ve bunu edinmek için özel bir planları olmadığında, New York Merkez Bankası banknotların sevkiyatı için hesap sahiplerine yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra ticari havayolu firmalarının bankalararası banknot transferi için kullanılması durumunun da sıradışı olmadığı söylenebilir. Örneğin THY’nin hava kargo taşıma faaliyetlerini yürüten Turkish Cargo, özel kargo olarak sınıflandırdığı hizmetleri arasındaki “TK Valuable” bölümünde uçaklarında para taşınabileceğini de belirtiyor.

Atatürk Havalimanı’nı kargo uçakları da kullanıyor

Ek olarak İstanbul Havalimanı’nın açılmasından sonra Atatürk Havalimanı’nı yalnızca Cumhurbaşkanlığı uçaklarının kullandığı iddiası da doğru değil. Tarifeli yolcu taşıyan son uçuşun 6 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildiği Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasının 6 Nisan 2019 saat 14:00 itibari ile tamamlanacağı ve tarifeli uçuşların bu tarihten itibaren İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirileceği Türk Hava Yolları’nın (THY) resmi Twitter hesabı üzerinden duyurulmuştu. Ancak bu Atatürk Havalimanı’nın Cumhurbaşkanlığı uçakları haricindeki diğer tüm uçuşlara kapalı olduğu anlamına gelmiyor. Flight Radar 24’ten de takip edilebileceği üzere Atatürk Havalimanı, THY ve diğer şirketlere ait kargo uçakları tarafından halen aktif olarak kullanılıyor. Aşağıdaki görsellerde de kırmızı oklar aracılığıyla işaret edildiği üzere uçakların kargo uçağı olduğu Flight Radar’da da belirtilmiş.

ISL kodunun Atatürk Havalimanı’na ait olduğu Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği’nin (IATA) internet sitesindeki havayolu ve havaalanı kodu arama bölümünden kontrol edilebilir.

flight radar kargo

flight radar kargo 2

\"\"

Sonuç olarak İstanbul Havalimanı’nın açılmasından sonra sadece Cumhurbaşkanlığı uçaklarının kullandığı Atatürk Havalimanı’nda aprona paralar saçıldığı iddiası yanlış bilgi türlerinden bağlamdan koparma olarak sınıflandırılabilir.