Atatürk fotoğrafı baskılı tuvalet kağıtlarına izin çıktığı iddiası

Atatürk fotoğrafı baskılı tuvalet kağıtlarına izin çıktığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Halk Arena isimli haber sitesinde ortay çıkan haber kurgu.

“Tüzel Kağıt Fabrikası” adında bir fabrika bulunmuyor.

Hakan Tüzel isimli Rizeli bir iş adamı da yok.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

İlk olarak Halk Arena isimli haber sitesinde yayınlanan, ardından sosyal medyada da paylaşılmaya başlanan bir haberde, Rizeli iş adamı Hakan Tüzel’in tuvalet kağıdına Atatürk’ün fotoğrafını basma isteğine izin çıktığı ve markanın resmen tescillendiği iddia edildi. İddia Arızalı TV isimli Facebook sayfasında binden fazla paylaşım, iki bine yakın yorum aldı.

ataturk tuvalet kagidi facebook

Ancak iddia doğru değil. Daha önce 17 yaşındaki Aleyna isimli genç kıza cenaze aracında tecavüz edildiği iddiasını ortaya atan Halk Arena isimli haber sitesinde ortay çıkan haber kurgu.

Haberde, Halk Arena'nın gündeme getirdiği haberin yoğun baskısı üzerine ve Tüzel Kağıt Fabrikası’nda yapılan eylemler sonucunda iş adamı Hakan Tüzel’in marka başvurusunun iptal edildiğini Twitter ve Facebook hesaplarından duyurduğu ifade edildi. Ancak yapılan aramada “Tüzel Kağıt Fabrikası” adında bir fabrikaya ulaşılamadı.

Ayrıca Hakan Tüzel isimli Rizeli bir iş adamı olduğu bilgisine de ulaşılamadı.

Hakan Tüzel’e ait olduğu iddia edilen fotoğraftaki kişi Ahmet Çalık

Halk Arena’da yayınlanan haberin içerisinde bir de Hakan Tüzel isimli Rizeli iş adamına ait olduğu iddiasıyla bir Facebook paylaşımı yer alıyor. Paylaşımda Tüzel’in tuvalet kağıtları için Almanya’da yapılan başvurunun iptal edildiğini yazdığı iddia ediliyor.

rizeli is adami paylasim

Ancak, Rizeli iş adamı Hakan Tüzel’e ait olduğu iddiasıyla habere eklenen Facebook paylaşımındaki profil fotoğrafı Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a ait. Çalık Holding’in internet sitesinde Ahmet Çalık’ın fotoğrafını görebilmek mümkün. Yani bu Facebook paylaşımı da haberin inandırıcılığını artırmak için hazırlanmış sahte bir ekran görüntüsünden ibaret.

calik holding yonetim kurulu 1024x517

Haber 2016’da da aynı kaynaklar tarafından ortaya atılmıştı

“Atatürk resimli tuvalet kağıdı” haberi Halk Arena sitesinin imtiyaz sahibi olduğu belirtilen Kadir Çini’ye ait Halk Media isimli başka bir haber sitesinde 2016 yılında da ortaya çıkmıştı.

tuvalet kagidi 2016 facebook 1024x517

2016 yılında Haber Media sitesinde yayınlanan haberde ise Atatürk resimli tuvalet kağıdının patentini almaya çalışırken Rizeli iş adamının tutuklandığı belirtilmişti. 2016 yılında bu haber 300 binden fazla kişi tarafından görüntülenmişti.

Aleyna isimli genç kıza tecavüz edildiği iddiasının teyit.org tarafından yanlış olduğunun belirtilmesinin ardından site haberini kaldırmış, Kadir Çini olan Künye kısmındaki imtiyaz sahibi değiştirilerek Ertuğrul Karaca olarak belirtmeye başlanmıştı.

Ayrıca sitenin Künye kısmında adres, hukuk danışmanı gibi bilgiler de değiştirildi. Hukuk danışmanının isminin Halil Kabaali olduğu belirtildi. Ancak Türkiye Barolar Birliği’nin resmi web sitesinde barolara kayıtlı avukatların isimlerinin sorgulanabildiği aramada böyle bir avukata ve stajyere rastlanılmadı.

Halk Arena’da Atatürk baskılı tuvalet kağıdı haberinin 29 Ekim öncesinde yayınlanmış olması da dikkat çekiyor. Aynı haber sitesi cenaze aracında tecavüze uğrayan 17 yaşındaki Aleyna isimli genç kız haberini de Dünya Kız Çocukları Günü’nde yayınlamıştı.

Hakan Tüzel’in saldırıya uğradığı iddiası

Halk Arena isimli haber sitesi Atatürk fotoğrafı baskılı tuvalet kağıdı üreten Hakan Tüzel’in dün gece otuz kişilik bir grup tarafından evi basılarak sopalarla dövüldüğünü de iddia etti. İddia sosyal medyada da pek çok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Haberde ve sosyal medya paylaşımlarında olaydan olduğu iddiasıyla bir fotoğraf kullanıldı.

hakan tuzel dayak yedi

Ancak fotoğrafın Atatürk fotoğrafı baskılı tuvalet kağıdı basıldığını belirten kurgu haberle ilgisi bulunmuyor. Fotoğraf, 16 Eylül 2017’de Sakarya’nın Karasu ilçesinde iki grubun karıştığı bir kavgaya ait.

Güncelleme: 29/10/2017

Hakan Tüzel'in evinin basılarak dövüldüğüne ilişkin iddia incelendi ve kullanılan fotoğrafın Sakarya'da yaşanan başka bir olaya ait olduğu belirtildi.