Ataköy'de başörtülü seçmene oy kullandırılmadığı iddiası

Ataköy'de başörtülü seçmene oy kullandırılmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fatma Şeyma Ağaca olayın yaşandığı okulda parti görevlisi olarak bulunuyordu.

Ağaca yaptığı açıklamada ve şikayet tutanağında oy kullanmasına engel olunduğuna yönelik bir durumdan bahsetmiyor.

Fatma Şeyma Ağaca Teyit'e, olayın ardından, kayıtlı olduğu başka bir okulda seçim için oyunu kullandığını açıkladı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

A Haber, Ege’de İzmir, The Time News gibi internet sitelerinin haberlerinde ve Yeni Akit Gazetesi’nin attığı bir tweette 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi sırasında Ataköy’de başörtülü bir seçmene oy kullandırılmadığı iddia edildi.

basortulu kadina oy kullandirilmadi iddia gorsel

Ancak sözkonusu başörtülü seçmene oy kullandırılmadığı iddiası doğru değil. Fatma Şeyma Ağaca olayın yaşandığı okulda parti görevlisi olarak bulunuyordu. Ağaca, olayın ardından seçmen kütüğüne kayıtlı olduğu ilçede oyunu kullandı.

Başörtüsü gerginliği Ataköy Gazi Ortaokulu’nda yaşandı

23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için sandıklar henüz açıkken sosyal medyada Ataköy’de çekildiği belirtilen bir video yayıldı.

Daha sonra çeşitli medya kanallarına olayla ilgili açıklama yapan ve kendisinin okulda parti yetkilisi olarak bulunduğunu söyleyen Fatma Şeyma Ağaca, olayın nasıl yaşandığını ifade etti. Ağaca, okuldaki AK Parti avukatının üzerinde seçim sloganı olan ve bu sebeple seçim bölgesinde bulunmaması gereken broşürlere itirazının ardından, bir seçmenin “sen de başörtünü çıkar” müdahalesi ile gerginliğin yaşandığını belirtti.

fatma seyma agaca tutanak

Fatma Şeyma Ağaca’nın medya kanallarına verdiği demeçlerde ve söz konusu gerginlikle ilgili yapmış olduğu şikayet tutanağında oy kullanmasına engel olunduğuna yönelik bir durumdan bahsetmiyor. İlgili tutanakta Ağaca’nın Gazi Ortaokulu’nda AK Parti İl Sorumlusu olarak görevlendirildiğine dair açıklaması da görülebiliyor.

Teyit, Fatma Şeyma Ağaca’ya ulaştı

Yaşanan olay sosyal medyada başörtülü olması sebebiyle Fatma Şeyma Ağaca’nın oy kullanmasına engel olunduğu iddiası ile yayıldı. Teyit, Fatma Şeyma Ağaca’ya söz konusu iddialar ile ilgili ulaştı. Ağaca, Teyit’e yaptığı açıklamada başka bir okulda seçim için oyunu kullandığını ve olayın yaşandığı Gazi Ortaokulu’nda parti yetkilisi olarak bulunduğunu doğruladı.

Sabah erken saatlerde okulda bulunan sandık yetkilileri ile kahvaltı yapmak için Gazi Ortaokulu’na gittiğini belirten Ağaca, olayın yaşanmasının ardından karakola gittiğini söyledi. Karakoldaki işlemin ardından seçmen kütüğüne kayıtlı olduğu ilçede oy kullanmaya gittiğini söyleyen Ağaca, bu olay sebebiyle kendisi de dahil olaya dahil olan hiçbir seçmenin oy kullanmaktan alıkonulmadığını ifade etti.

Sonuç olarak, Ataköy’de başörtülü seçmenin oy kullanmasına engel olunduğuna dair iddialar gerçeği yansıtmıyor. Teyit’e 23 Haziran 2019 İstanbul Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi’nde oy kullandığını ifade eden Fatma Şeyma Ağaca, bu gerginliği parti yetkilisi olarak bulunduğu okulda yaşıyor. Bu iddia yanlış bilgi türleri içinden bağlamdan koparma olarak sınıflandırılabilir.