Astronot kabartmasının binlerce yıl öncesinden olduğu iddiası

Astronot kabartmasının binlerce yıl öncesinden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İspanya'daki Salamanca Katedrali'nde yer alan astronot kabartması 1992 yılındaki restorasyonda sonradan eklenmiş.

Astronot figürünün yanı sıra katedrale çok sayıda eklenen kabartmalar da var.

İddia görselde yer alan diğer heykeller de eski dönemlerden kalma astronot figürlerini göstermiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan kolaj bir görselde görünen kabartma ve heykellerin 3 ila 5 bin yıl öncesine ait oldukları halde astronot giysileri giydiklerinin görüldüğü söyleniyor. İddia ile insanlığın dünya dışı ya da zamanda yolculuk yapabilenlerce yönetiliyor olabileceği gibi bir belirsizlik yaratılmış.   

astronotkabartmasieskidonemlereaitiddiasi

Astronot kabartması 20. yüzyıl ürünü

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda astronot kabartmasının İspanya’da yer alan Salamanca Katedrali’nde olduğunu anlıyoruz. Ancak kabartma binlerce yıl öncesine ait değil. 1513 yılında inşa edilmeye başlanan Katedral 1733 yılında tamamlanmış. Astronot kabartması ise 1992 yılındaki restorasyon sırasında eklenmiş. Stok görsel sitelerinde de yer alan fotoğraftaki kabartmanın 1992 yılında eklendiği bilgisi veriliyor.

ispanyakatedralastronotfiguru

Katedrallere, yapıldığı ya da tamir edildiği dönemden çağdaş bir figür eklenmesinin, katedral inşaatı ve restorasyonu geleneğinin parçası olduğu söyleniyor. O dönem bu gotik katedralin restorasyondan sorumlu Jeronimo Garcia’a da 20. yüzyılın sembolü olarak astronot figürünü seçmiş. Katedralin muhtelif yerlerine sonradan eklenen başka kabartmalar da var. Bunlardan en bilineni “dondurma yiyen yaratık” figürü. Ejderha, boğa, vaşak, tavşan gibi bazı figürler de sonradan eklenmiş.

katedraldondurmayiyencanavarfiguru

Diğer heykeller farklı tarihlere ait

Kolajda yer alan diğer heykel ve figürinler ise farklı tarihlerde farklı bağlamlarda yapılmış. Bazıları antik dönemlere ait, bazıları değil. Örneğin atmosferik dalış elbiseli heykel Fransa’da Carmagnolle Kardeşler tarafından 1882 yılında tasarlanmış. Heykel Fransız Ulusal Deniz Kuvvetleri Müzesi’nde sergileniyor.

fransamuzesiheykel

Eski dönemlerden kaldığı öne sürülen astronot veya uzaylı figürleri, uzaylıların eski zamanlarda dünyayı ziyaret ettiği inancını pekiştirmek için kullanılıyor. Astronotlara benzediği söylenen figürinlerden bazılarının, başka temsiller için yaratıldığı biliniyor. 

 

Eski heykellerden biri Maya uygarlığına ait. Ancak heykel bir astronot değil; heykelin adı “Kostümlü Top Oyuncu Figürü.” Heykel Los Angeles County Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

topcuheykelgorseli

Oturan kasklı insan heykelindeki de astronot değil. Heykelin dinlenme halindeki bir güreşçiyi gösterdiği tahmin ediliyor. Miğferli güreşçilerin taş ve keskin nesnelerle dövüşen “gladyatörler” gibi oldukları belirtiliyor. Güreşçi figürü de Maya uygarlığına ait.

kaskliheykel

Bir başka eski dönem heykeli ise Tlachtli oyuncusunu gösteriyor. Tlachtli, Kolomb öncesi Mezoamerika’da ritüel top oyunu için kullanılan sahaya deniyor. Mezoamerika Aztekler, İnkalar ve Mayaların ritüel amaçlı oynadığı bir oyundu.

prekolombiyatopcufiguru

Bu iddialar yeni değil. Mısır piramitlerinin dünya dışı akıllı varlıklar tarafından inşa edildiği, uzun zamandır öne sürülen, ancak hiçbir kanıta dayanmayan bir başka iddia. Oysa piramitlerin dünyevi elin eseri olduğuna dair çok sayıda kanıt var.

Dahası uzaylılar, ya da dünya dışından akıllı canlıların var olduğunu gösteren hiçbir kanıta şimdiye kadar rastlanmadı.