Aslında herkesin mavi gözlü olduğu ve göz renginin değiştirilebileceği iddiası

Aslında herkesin mavi gözlü olduğu ve göz renginin değiştirilebileceği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Göze rengini veren, kahverengi melanin pigmenti.

Mavi gözlü insanlarda bu pigment ya hiç yok ya da çok az var.

Melanin pigmentinin azlığı, ışığın daha az soğurulup daha çok yansımasına sebep oluyor ve gözü mavi görüyoruz.

Bir lazer ameliyatıyla melanini aldırmak ve göz rengini maviye dönüştürmek, riskli olsa da teknik olarak mümkün.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan bir iddiaya göre kahverengi gözlü insanlar aslında mavi gözlü ve üstteki kahverengi tabakayı lazerle aldırarak mavi gözlü olmak mümkün.

kahverengi goz altinda mavi goz paylasan

İnsan gözüne kahverengini veren pigmentler var

İnsan gözünde irisin, yani renkli kısmın en dış tabakasına stroma ismi veriliyor. Bu tabakada, bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan ve cilde, deriye, saçlara rengini verdiği gibi gözlere de rengini veren pigmentler bulunuyor. 

Stromadaki kahverengi ya da siyah renkli melanin pigmenti, göz renginin kahverengisinin açıklık ve koyuluk tonunu belirliyor; melanin ne kadar yoğunsa göz o kadar koyu görünüyor

Mavi gözlü insanlarda melanin pigmenti ya hiç yok ya da çok az var. Bu gözlerin mavi görünmesinin sebebiyse, denizin mavi görünme sebebiyle benzer: Stromasında hiç melanin olmayan ya da çok az olan kişilerin gözleri ışığı daha az soğurup daha çok yansıtıyor. Bu nedenle görünür spektrumunun mavi dalga boylarını görüyoruz ve göz mavi görünüyor. 

Yeşil ya da ela gözlü kişilerin irislerinde ise açık kahverengi pigmentler bulunuyor. Bu pigmentler mavi ışıkla etkileşime girdiği zaman göz yeşil ya da ela görünüyor. Renkli gözlü insanların göz renklerinin farklı durumlarda farklı görünme sebebiyse ortamda bulunan ve stromanın soğurduğu ışık miktarı.

Lazerle melanini tahrip etmek mümkün

İddiada “kahverengiyi aldırmak” diye belirtilen, irisin stroma katmanındaki melanin pigmentlerini ortadan kaldırmaya yönelik bir lazer uygulaması. “Kahverengiyi aldırmak” ifadesi, bu uygulamayı yapan Stroma Medical şirketinin çalışanlarından Dr. Gregg Homer’ın, “Temel ilke, her kahverengi gözün altında mavi göz vardır” ifadesine dayanıyor olabilir. Ancak Dr. Homer aslında göze mavi renk veren bir pigment olmadığını da belirtiyor.

Yaklaşık yirmi saniye süren lazer ameliyatında melanin pigmentleri yok ediliyor ve birkaç hafta içinde göz rengi maviye dönüşüyor. London Eye Hospital’dan göz doktoru Saj Khan’ın CNN’e söylediğine göre, bu ameliyat sonucunda pigmentlerin göz kanallarını tıkayıp göz tansiyonuna neden olması (glokoma) mümkün. Stroma Medical şirketi bu parçacıkların, kanalları tıkayacak kadar büyük olmadığını söylese de risk var.