Aşı olanların Covid-19’dan ölme olasılığının 11 kat daha fazla olduğu iddiası

Aşı olanların Covid-19’dan ölme olasılığının 11 kat daha fazla olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Araştırma aşı olmayanların Covid-19 nedeniyle ölme ihtimalinin 11 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Daha önceki araştırmalar da bulguları destekliyor.

CDC Direktörü Rochelle Walensky araştırmanın aşının etkinliğine dair yeni kanıtlar ortaya koyduğunu söyledi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde aşı olan kişilerin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetme olasılığının 11 kat daha fazla olduğu iddia edildi.

analiz asi olanlarin covid 19dan olme olasiliginin 11 kat daha


Aşı olmayanların ölüm oranı daha fazla

Video, “are 11 times more likely to die” cümlesi yani “ölme olasılığı 11 kat daha fazla” cümlesi olarak başlıyor ama kimin ölme olasılığının daha fazla olduğu bölümü kesilmiş. Almanca altyazı “geimpfte menschen” yani aşılı insanlar diye başlıyor. Buradan yola çıkarak videoda bilinçli bir kesme olduğunu söyleyebiliriz. Aslında aşısız insanlar diyolarsa bile, biz bunu duymuyoruz.

İddialar, televizyonda yer alan bir haber programına dayandırılıyor. Video görüntülerinin sağ alt köşesinde yer alan amblemi tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda videonun 9 News isimli kanalda yayınlandığını buluyoruz. 9 News Avustralya’da yayın yapan bir kanal olduğundan Türkiye’den eski bölümlere ulaşamıyoruz. Ancak 9 News’in internet sitesinde yer alan bir haberde, aşısız insanların Covid-19’dan ölme olasılığının 11 kat daha fazla olduğu bilgisi yer alıyor.

Arama motorlarına iddialarda bahsi geçtiği üzere “vaccinated people are 11 times more likely to die from Covid-19” yazdığımızda karşımıza iddianın tam tersini söyleyen bulgular çıkıyor. Aslında bahsi geçen araştırma, aşı olanlar değil olmayanların Covid-19'dan ölme olasılığının 11 kat daha fazla olduğunu söylüyor. 

Ayrıca videoda sunucular, CNN’de yayınlanan bir haberden bahsediyor. Anahtar kelimeler ile CNN’de araştırma yaptığımızda ilgili haberi buluyoruz. Buradaki haber de aşısız insanların Covid-19’dan ölme olasılığının 11 kat daha fazla olduğunu söylüyor.ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Nisan-Temmuz aylarında görülen 600 bin Covid-19 vakası üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, aşı olmayanların olanlara kıyasla virüsü kapma riskinin ortalama 4,5, hastaneye yatma riskinin 10, ölüm riskininse 11 kat fazla olduğunu açıkladı. 

CDC Direktörü Rochelle Walensky, 13 eyalette bulunan 187 hastanedeki 18 yaş üzeri 600 bin vakanın incelendiği geniş çaplı araştırmanın, “aşının etkinliğine dair yeni kanıtlar ortaya koyduğunu” söyledi.

Bir önceki CDC çalışması Mayıs ve Temmuz ayları arasında Los Angeles County'deki 43 bin 127 Covid-19 vakasından elde edilen verilere dayanarak, aşılanmamış kişilerin Covid-19’a yakalanma olasılığının beş kat daha fazla olduğunu ve hastaneye yatma olasılığının 29 kat daha fazla olduğunu bulmuştu. Yani bulgular birbirini doğrular nitelikte. 

İddia, çeviri hatasından kaynaklanıyor olabilir.

Güncelleme: 12/10/2021

İlgili CNN haberi analize eklendi.