ASELSAN’ın Katar’a satıldığı iddiası

ASELSAN’ın Katar’a satıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kaynak haberlerde ASELSAN'ın satıldığı yazmıyor, ama haberler böyle bir algı oluşmasına sebep oldu.

ASELSAN faaliyet gösterdiği ülkelerde marka ve isim haklarını korumak, faaliyetleri koordine etmek amacıyla ASELSAN Qatar gibi markalar kuruyor. Aynı amaçla kurulan ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Bakü gibi markalar da var.

Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'nda ASELSAN'ın satıldığına dair bir duyuru yok.

ASELSAN iddiaları yalanladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Konvansiyonel ve sosyal medyada yayılan ASELSAN’ın “ASELSAN Qatar” ismini tescil ettirdiği haberleri, ASELSAN’ın Katar’a satıldığına yönelik bir algı oluşmasına sebep oldu. Konuyla ilgili Teyit'e pek çok bildirim ulaştı.

aselsan katar sm iddia

Haberlerde ASELSAN’ın Katar’a satıldığı söylenmiyor 

İddiaların kaynağı olan haberlerde CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın ASELSAN’ın, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Katar’da faaliyet göstermek amacıyla “ASELSAN Qatar” markasının tescil ettirdiği iddiasının doğru olup olmadığı ile ilgili soru önergesi verdiği yazılı. Önergede ASELSAN Qatar şirketinde başka şirketlerin ortak olup olmadığı, şirketin faaliyet konusunun ne olduğu gibi konular yer alıyor.

ASELSAN satılma iddialarını yalanladı

Haberler, kurumun Katar'a satıldığı şeklinde algılanınca, ASELSAN yayınladığı açıklamayla iddiaları yalanladı. Açıklamada, ASELSAN Qatar markasının ASELSAN’ın Katar’daki faaliyetlerini koordine etmek, ASELSAN markasının marka ve isim haklarını korumak amacıyla kurulduğu yazılı. ASELSAN daha önce de aynı amaçlarla ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Bakü gibi şirketler kurdu, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan markaları tescil ettirdi.

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün’ün de Twitter üzerinden ASELSAN’ın yurtdışında açtığı ofislerin ismini ve markasını tescil faaliyetleriyle koruduğunu ve bunun rutin bir uygulama olduğunu dile getirdi. Görgün, söz konusu şirketlerin yüzde 100 ASELSAN’a ait olduğunu da belirtti.

Sosyal medyada ve gazetelerde paylaşılan ASELSAN Qatar markasının Türk Patent ve Marka Kurumu’nda yer alan sayfasının aynına, ASELSAN Ukraine ve ASELSAN Pakistan için de ulaşılıyor. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun sitesinden bu firmalara site içerisinde arama yapılarak da ulaşılabilir.

aselsan katar

aselsan ukrayna

aselsan pakistan

ASELSAN’ın satılsa kamuoyu ile paylaşılırdı

ASELSAN’ın yüzde 74,2’si Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na aitken yüzde 25,8’i halka arz edilmiş. Yani ASELSAN’ın satılması veya devredilmesi durumunda, konunun Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirilmesi gerekiyor. KAP’ta böyle bir bildirim yok.

Daha önce de ASELSAN’ın Birleşik Arap Emirliklerine satıldığı iddia edilmiş ve Teyit bu iddiayı da incelemişti.