ASELSAN’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne satıldığı iddiası

ASELSAN’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne satıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Bloomberg’in haberinde ASELSAN’ın satıldığı bilgisi yer almıyor. Haberde savunma sanayi ile “cooperation opportunities” yani işbirliği fırsatları olabileceği söylenmiş.

Hem ASELSAN hem de Savunma Sanayi Başkanlığı Başkanı İsmail Demir iddiaları yalanladı.

ASELSAN hisselerinin yüzde 25’i halka açık. Bu nedenle benzer gelişmeleri Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirmesi gerekiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kasım 2021’de enerji, teknoloji, sağlık, ulaşım gibi alanları kapsayan yatırım anlaşması imzalamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anlaşmanın, iki ülke arasındaki ilişkide “yeni bir çağın” müjdesi olduğunu söylemişti. 

İmzalanan anlaşmalar ve resmi görüşmeler sonrası sosyal medyada paylaşılan bir iddiada, Türk savunma şirketi ASELSAN’ın BAE’ye satıldığı söylendi. 

aselsan satildi iddiasi gorsel

Bloomberg’in haberi çarpıtılmış

İddia Reuters ve Bloomberg’in haberleri sonrası ortaya çıkmış. Bloomberg ve Reuters 7 Aralık 2021 tarihli haberlerinde, bir Türk yetkilinin yaptığı açıklamaya yer vermiş. Habere göre yetkili, BAE hükümet temsilcilerinden oluşan bir heyetin Türkiye’nin savunma sanayisiyle “işbirliği fırsatlarını” görüşmek üzere Ankara'da olduğunu, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile görüşüldüğünü söylemiş. Türk yetkili, isminin açıklanmamasını istemiş. 

bloomberg aselsan iddiasi ceviri

“Bir Türk yetkiliye göre, Birleşik Arap Emirlikleri hükümet yetkililerinden oluşan bir heyet, Türkiye'nin savunma sanayileriyle 'olası işbirliğini' görüşmek üzere Ankara'da.”

Ancak ne Reuters ne Bloomberg haberinde ASELSAN’ın satışından bahsediliyor. Yalnızca Türk yetkilinin aktardığı şekilde işbirliği görüşmeleri olabileceği belirtiliyor. Bloomberg, ASELSAN ve SSB yetkililerinden de görüş istediklerini ancak, herhangi bir bilgi verilmediğini belirtmiş. 

SSB Başkanı İsmail Demir, 5 Aralık’ta yaptığı açıklamada iki ülkenin savunma sektöründe birlikte çalışma potansiyeline sahip olduğunu belirtmiş, Abu Dabi'nin sektöre ilgi gösterdiğini söylemişti. Ancak Demir, satış iddialarını yalanladı. ASELSAN’ın yüzde 25'inin halka açık bir şirket olduğunu ve bu nedenle şirketin herhangi bir hareketini yasal olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirmek durumunda bulunduğunu belirtti. Şirketin KAP'taki son beş bildiriminde herhangi bir satış ilanı yok.

Demir’in dile getirdiği gibi, borsaya açık şirketlerin yükümlülükleri Sermaye Piyasası Kurulu kararları arasında da yer alıyor

Konuyla ilgili ASELSAN da bir açıklama yaparak, iddianın hiçbir gerçeklik payı taşımadığını söyledi.

ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kurulan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı bir anonim şirket. Kurumun, Savunma Sanayi Başkanlığı’yla iş ortaklığı var. 

Türkiye ve BAE ilişkileri 

Türkiye ve BAE arasında yıllardır karşılıklı suçlamalara ilerleyen gergin bir ilişki vardı. İki ülke arasındaki asıl kırılma Temmuz 2013’te Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yapılan darbeyle yaşanmıştı. Daha sonra Ankara, BAE'nin 15 Temmuz darbe girişimini finanse ettiği iddiasını da dile getirmişti. Ancak 2021 yılında yapılan görüşmeler ve anlaşmalar yeni bir sayfa açıldığını gösteriyor.