Artvin Belediyesi'nin ezanı yasaklayıp hoparlörden Mozart çaldığı iddiası

Artvin Belediyesi'nin ezanı yasaklayıp hoparlörden Mozart çaldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Artvin’de ezan okunmaya devam ediyor.

Mozart’ı Belediye’nin önüne kurulan hoparlörden seçim kutlamaları sırasında Hopa Belediyesi çaldırmıştı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Yeni Akit gazetesinde 11 Nisan 2019 tarihinde “Yıkım ekibi iş başı yaptı” başlığıyla yayımlanan haberde göreve yeni gelen CHP’li Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in ilk icraat olarak, ezanı yasaklattığı iddia edildi.

artvin hopa mozart akit manşet

Sosyalmedyada tepki çeken haber Ekşi Sözlük’te de tartışma konusu oldu.

Ancak, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in, ezanı yasaklattığı ve Mozart çaldırdığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Artvin’de ezan okunmaya devam ediyor. Mozart'ı Belediye'nin önüne kurulan hoparlörden seçim kutlamaları sırasında Hopa Belediyesi çaldırmıştı. 

Artvin’de ezan yasaklanmadı

Artvin’de 31 Mart yerel seçimlerini kazanan CHP’li Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in ezanı yasaklaması gibi bir durum söz konusu değil. Demirhan Elçin’in oğlu Anıl Nuri Elçin ezanın yasaklanması ve belediye hoparlörlerinden Mozart çaldırılması iddiası üzerine Yeni Akit gazetesini arayarak haberin kaynağını öğrenmek istedi. Anıl Nuri Elçin, Yeni Akit ile yaptığı telefon görüşmesinin görüntülerini kaydederek, videoyu Facebook hesabında paylaştı. Paylaşılan videoda, Anıl Nuri Elçin’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sırasında okunan ezan da duyulabiliyor.

Ezanı yasaklamak belediyenin yetki alanında değil

Ezan ile ilgili denetlemelerin yapılmasının Diyanet İşleri Başkanlığının yetki alanında olduğu bilgisine Diyanet İşleri Başkanlığı görev ve çalışma yönergesinden ulaşılabiliyor. 5393 sayılı Belediye Kanunu'ndan da belediyelerin görev ve sorumluluklarıyla ilgili bilgilere ulaşmak mümkün. Kanuna bakıldığında belediyelerin ezanın okunmasını engellemek ile ilgili herhangi bir yetkisinin olmadığı görülebiliyor.

Artvin Belediyesi açıklama yaptı

Yeni Akit’in yayımladığı haberin üzerine Artvin Belediyesi resmi internet sitesinde konuyla ilgili kamuoyuna bilgilendirmede bulundu.

artvin hopa bilgilendirme

Artvin Belediyesi belediye hoparlöründen Mozart çalmadı

Yeni Akit gazetesi tarafından yayımlanan haberde, ezanın yasaklanması iddiası belediye hoparlöründen Mozart çaldırıldığı iddiasıyla birlikte verilmişti. Ancak Artvin Belediyesi belediye hoparlöründen Mozart çalmadı. Belediyenin yaptığı açıklamadan da Artvin Belediyesinin Mozart’ın eserlerini çaldığı bir müzik yayını yapmadığı anlaşılabiliyor.

Mozart Hopa’da çalınmıştı

Artvin Belediye hoparlörlerinden Mozart çalınması ile ilgili iddianın Hopa’da yapılan ve sosyal medyada ilgi toplayan müzik yayını ile ilgili olduğu tahmin ediliyor. 5 Nisan 2019 tarihinde “Hopa Halkevi” isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan videoda Hopa’daki belediye binası önünü gösteren görüntülerle Mozart’ın “Eine kleine Nachtmusik” isimli eseri duyuluyor. Video sosyal medyada da ilgitoplarken Ekşi Sözlük’te de konuyla ilgili başlık açılmıştı.

Hopa Belediyesi yetkililerinin Teyit’e yaptığı açıklamaya göre belediyenin 6 Nisan’da gerçekleşen devir teslim töreni için yapılan kutlamalar öncesinde çalan müzik, belediye hoparlörlerinden değil, belediye binası önüne yerleştirilen ses sistemlerinden geliyor.

Kurulan ses sistemini YouTube’a yüklenen başka bir videoda görmek mümkün. Hopa’daki seçimi CHP’nin kazanmasının ardından kutlamalar yapıldı. Videonun 1. dakikasında Belediye binası ve önündeki kalabalık görülebiliyor.

Sonuç olarak, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in, ezanı yasakladığı ve belediye hoparlöründen Mozart çaldığı iddiası doğru değil. Artvin’de ezan okunmaya devam ediyor. Mozart çalınan yer ise Artvin Belediyesi’nin değil Hopa Belediyesi’nin önü. Müzik belediye hoparlörlerinden değil binanın önüne yerleştirilen ses sisteminden geliyor.