Arjantin'de yaşayan 128 yaşındaki adamın Adolf Hitler olduğu iddiası

Arjantin'de yaşayan 128 yaşındaki adamın Adolf Hitler olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sabah, Haberler, Son Dakika,Ontrava, Webtekno gibi haber sitelerinde yer alan haberlerde Arjantin’in Salta eyaletinde yaşayan 128 yaşındaki adamın, diktatör Adolf Hitler olduğunun iddia edildiği belirtildi.

Haberlerde, İsrail gizli servisinin Latin Amerika’da eski Nazi savaş suçlularını aramayı bırakmasının ardından Adolf Hitler olduğunu itiraf eden bir göçmenin ortaya çıktığı iddia edildi.

128 yasindak adamin adolf hitler oldugu iddiasi

Ancak iddialar gerçeği yansıtmıyor. Haber ilk kez geçtiğimiz haftalarda World News Daily Report isimli parodi haber sitesinde yer aldı. World News Daily Report, yaptığı hiciv ve parodi haberler ile biliniyor. Sitenin ana sayfasında şu ifade yer alıyor;

Bu web sitesinde yer alan yazılarda görünen tüm karakterler – gerçek insanlar üzerine kurulu olanlar dahil olmak üzere – tamamen kurgusaldır ve yaşayanlar, ölüler veya yaşayan ölüler arasındaki benzerlikler tamamen mucizedir.

World News Daily Report’ta yer alan ve gerçekliği bulunmayan Emekli postacının bin 300 çocuğun babası olduğu iddiası, Rockefeller’ın 6 kalp, 3 böbrek ve 2 ciğer nakli geçirdiği iddiası ve 1944’te fırlatılan Nazi roketi bugünlerde New York’u vurabilir iddiası da daha önce haber siteleri tarafından gerçek olduğu düşünülerek yayınlanmıştı.

429953_francis morris

Hitler olduğu iddia edilen yaşlı adam fotoğrafı, İngiltere’nin Huddersfield şehrinde yaşayan ve 2014’te 100. yaşını kutlayan Francis Morris’e ait.

old hitler wife

Haberlerde yer alan ve yaşlı adamın eşi olduğu iddia edilen kadının fotoğraf ise, stok fotoğraf ve video satan Shutterstock’tan alınma.