‘Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor’ uyarısı alındığında faturaya ücret yansıdığı iddiası

‘Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor’ uyarısı alındığında faturaya ücret yansıdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri böyle bir ücretlendirmenin bulunmadığını açıkladı.

##002# tuşlanınca gerçekleşen işlem önceki yönlendirmelerin sıfırlanması.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

WhatsApp gruplarında paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre birini aradığımızda “aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor” yanıtı alıyorsak Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom faturamıza 1,5 TL gibi bir tutar yansıtıyor. İddiada, telefonumuzda “##002#”yi tuşladığımızda bu ücretlendirmenin ortadan kalkacağı da öne sürülüyor. “Dijital uygulama bedeli” olduğu söylenen bu tutarın, arayıp ulaşamadığımız kişilerden dolayı faturaya yansıtıldığı da iddia metinde yer alıyor.

whatsapp iddia

Ancak iddia doğru değil. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri böyle bir ücretlendirmenin bulunmadığını ifade etti. ##002# yi tuşladığımızda gerçekleşen işlem ise, önceki yönlendirmelerin sıfırlanması.

Bir kişiye ulaşamamak ücretli değil

Aynı iddia 2007-2008 yıllarında da ortaya atılmış. E-posta üzerinden yayılan bilgiyi, 2008 yılında Haber 7 adlı internet sitesi de haberleştirmiş ve iddianın yanlış olduğunu ortaya koymuş

Aynı iddia şimdilerde kapalı WhatsApp grupları üzerinden yeniden dolaşımda. Teyit, konuyla ilgili Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom yetkilileriyle görüştü.  

Türk Telekom yetkilisi “aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor” anonsundan sonra faturaya yansıyan herhangi bir ücretlendirme olmadığını ifade etti. Ücretlendirme, o sırada ulaşamadığımız kişiye sesli mesaj bırakmak istersek duyduğumuz “bip” sesinden sonra başlıyor. Türk Telekom yetkilisi operatörlerin kullanıcılardan böyle keyfi ödemeler alamayacağını, alınması durumunda tüketicinin operatörü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’na şikayet edebileceğini vurguladı. BTK’nın 5809 sayılı Elektronik Haberleşme kanunu uyarınca yetkilendirmeleri arasında “tüketicilerin korunmasının hedeflenmesi”de bulunuyor. Kuruma operatörler ile ilgili tüketici şikayetleri resmi internet sitesinden yapılabilir

Vodafone yetkilileri de, birine ulaşamadığımızda hiçbir şekilde ücretlendirme yapılmadığını belirtti. Vodafone hizmet şartlarına göre, “Arayan Kim Servisi”ne abone olursanız, telefonunuz kapalıyken sizi kimlerin aradığını SMS ile öğrenebiliyorsunuz; işte bu hizmetin aylık bedeli 2,5 TL. Bunun dışında aradığımız kişiye ulaşamadığımızı belirten bir anonstan kaynaklı faturaya yansıyan bir ücret yok. 

Turkcell de böyle bir ücretlendirme olmadığını belirtti. Turkcell’de de, ulaşılamayan numaraya sesli mesaj bırakılması durumunda faturaya yansıyan bir ücret söz konusu. Bu da Turkcell’in “Dijital Servis İşlemleri” denen ‘sekreter servis ücretine’ dahil ve tutarı her bir sesli mesaj için 1,49 TL. İddia metinde yer alan “Dijital Uygulama Bedeli” diye bir şeyse bulunmuyor.

 “##002#”yi aramak yönlendirmelerin iptaline yarıyor 

Öte yandan “##002#”yi tuşladığımızda gerçekleşen işlemse, daha önce başka numaralara yaptığımız yönlendirme komutlarının (size gelen aramaları başka bir numaraya yönlendirmek) sıfırlanmasından ibaret. Teyit bunu her üç operatörle de denedi ve aynı sonuca ulaştı. 

arama yönlendirme kaldırma

Sonuç olarak operatörlerin “aradığınız kişiye ulaşılamıyor” anonsundan sonra faturaya yansıttığı herhangi bir ücretlendirme uygulaması yok. Yalnızca ulaşılamayan numaraya sesli yanıt bırakılırsa ücretlendirme yapılıyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “uydurma”ya giriyor.