Anthony Fauci’nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddiası

Anthony Fauci’nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fauci’nin evli olduğu kişi Christine Maxwell değil Christine Grady.

Grady, Ghislaine Maxwell’in kız kardeşi değil, aralarında herhangi bir akrabalık bağı yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada gündeme gelen ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen gönderide ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci’nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla ABD’de tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddia edildi. İddia Türkiye’de olduğu gibi ABD'de de yayılmış, benzer gönderiler sıklıkla paylaşılmıştı.

Anthony Fauci esi christine maxwell oldugu iddiasi min

Ancak iddia doğru değil. Fauci’nin evli olduğu kişi Christine Maxwell değil Christine Grady. Grady, iddia edildiği gibi Ghislaine Maxwell’in kız kardeşi değil, aralarında herhangi bir akrabalık bağı yok. 

İlk isim aynı ama bağlantıları yok

Fotoğraflardaki kişiler ilk bakışta benzer gibi görünseler de, aynı kişi değiller. Paylaşılan gönderide yer alan kişi iddia edildiği gibi Christine Maxwell değil. Fotoğraf 2016 yılında Beyaz Saray’da verilen bir davette çekilmiş ve açıklamasında da fotoğraftaki kişilerin Anthony Fauci ve Christine Grady olduğu yazıyor.

getty images anthony fauci christine grady  e1594732604940

Christine Grady New Jersey doğumlu, Ulusal Sağlık Enstitüleri Klinik Merkezi’nde Biyoetik bölümü başkanı olarak görev yapan bir hemşire ve biyoetikçi. Biyomedikal ve biyoetik konularında yazılmış onlarca makalesi var

Diğer fotoğrafta yer alan kişi isearalarında reşit olmayanlar da olan çok sayıda kişinin taciz edilmesine yardım etmekle suçlanan ve 2 temmuz 2020 tarihinde tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşi Christine Maxwell. Christine, Magellan'ın yaratıcılarından biri ve kurucu ortağı olarak bilinen bir İngiliz internet içeriği öncüsü ve eğitimcisi. İddia edildiği gibi Anthony Fauci ile değil fizikçi Roger Malina ile evli. Dikkatli bakıldığında yüzlerindeki farklılık da dikkat çekiyor. 

Christine maxwell grady karsilastirma

İkisinin de kısa saçlı ve uzun yüz hatlarına sahip olması yanlış anlaşılmalara neden olmuş ama isim benzerliği dışında hiçbir ortak noktaları yok.

İddiayı gündeme 6 Temmuz 2020 tarihinde Amerikalı yorumcu DeAnna Lorraine getirmiş. İddianın doğruluğundan emin olamayınca düzeltmek için başka tweetler atmaya devam etse de iddia yayılmayı sürdürmüş.

christine maxwell deanna iddia tweet

christine maxwell deanna tweet

İddiayı doğrulama platformları Reuters ve Snopes da incelemiş ve yanlış olduğu sonucuna varmış.

Sonuç olarak Anthony Fauci'nin insan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Ghislaine Maxwell’in kız kardeşiyle evli olduğu iddiası doğru değil. Fauci’nin eşi Christine Maxwell değil, Christen Grady. İddia yanlış bilginin en yaygın türünden biri olan uydurmaya örnek.