Ankara'da saldırı olacağına dair uyarılar yapıldığı doğru mu?

Ankara'da saldırı olacağına dair uyarılar yapıldığı doğru mu?

Karma Karma

Bulgular

Teyit'e konuşan dört ayrı BM personeli uyarı mesajının kendilerine iletildiğini doğruladı.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

1) BM Uyarısı

bm muhtemel patlama uyarisi

Birleşmiş Milletler’in (BM) personeline, 12-16 Aralık tarihlerinde Ankara Çankaya bölgesinde özellikle İsmet İnönü Bulvarı, Bahçelievler 7. Cadde ve devlet kurumlarının yer aldığı bölgelerde muhtemel terör saldırısı gerçekleşebileceğine dair kısa mesajla uyarı gönderdiği iddia edildi. 

teyit.org’a konuşan dört ayrı BM personeli mesajın kendilerine iletildiğini doğruladı.

Ankara’daki personele gönderildiği iddia edilen kısa mesaj ile ilgili ulaştığımız Ankara’daki BM Genel Merkezi’ndeki operatörün teyit.org’la konuşmasını sağladığı BM Güvenlik Departmanı’nda çalışan bir kişi, personele atılan mesajla ilgili sorularımıza yanıt olarak “Attıysak attık, size bunun doğrulamasını yapamam, bu numaraları bir daha aramayın. Biz uluslararası bir örgütüz, gidin polisi arayın. Sizi tanımıyoruz. Ne yaptığınızı anlamadık” dedi.

Mesajın BM ile sınırlı kalmadığını, tüm sosyal medyaya yayıldığını aktardığımızda ise ismini bizimle paylaşmayan BM Güvenlik Departmanı’nda çalışan kişi “Yayılırsa yayılsın” ifadesini kullandı.

2) Kara Havacılık Komutanlığı Tipas duyumu

tipas duyumu

Birkaç gündür sosyal medyada yayılan ve “muhtemel terör saldırısına karşı uyarı” olduğu söylenen bir diğer kısa mesajın ise “Kara Havacılık Komutanlığı Tipas duyumu” olduğu ifade edildi. Mesajda yine Ankara’daki bazı yerlerde dört gün içerisinde bomba yüklü araçla eylem yapılacağı iddialarına yer verildi.

Ancak bu mesaj 7-8 Haziran 2016 tarihlerinde de sosyal medyada, özellikle Facebook’ta yayılmış ancak gerçek olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanılmamıştı. Metinde geçen “Tipas” kelimesinin ise ne anlama geldiğine dair bir bilgiye ulaşılamadığı gibi, konu ile ilgili resmi kurumlardan henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

ankara uyari

ulku ocaklari tipas duyumu