Ankara’da pavyonların 1 Nisan itibariyle açılacağı iddiası

Ankara’da pavyonların 1 Nisan itibariyle açılacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Covid-19 salgını kontrollü normalleşme süreciyle ilgili en son kararlar 2 Mart 2021 tarihinde açıklandı. Bar, pavyon ve taverna gibi işyerleriyle ilgili açılma kararı alınmadı.

19 Mart 2021 tarihi itibariyle de Ankara Valiliği tarafından pavyon ve taverna gibi işyerlerinin açılmasıyla ilgili alınmış bir karar yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 salgını kapsamında kontrollü normalleşme kararları uygulanmaya devam ediyor. Sosyal medyada Ankara’da Covid-19 önlemleri nedeniyle kapalı olan pavyonların 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle açılacağı iddia edildi. 

ankarada pavyonlarin acilacagi iddasi

Bar, pavyon ve taverna gibi işyerleriyle ilgili açılma kararı alınmadı 

Covid-19 önlemleri kapsamında kafe ve restoran gibi yeme içme mekanları bir süredir kapalıydı. 2 Mart 2021’de Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında kontrollü normalleşme süreciyle birlikte 3514 sayılı genelge kapsamında yeni kararlar açıklandı. Bu kapsamda iller düşük, orta ve yüksek ve çok yüksek riskli yerler olarak üç kategoriye ayrıldı ve bu kategorilere göre kafe, restoran, pastane gibi yeme içme mekanlarının 07.00 - 19.00 saatleri arasında açılabileceği belirlendi. Ancak bu açılma risk grubu haritasında kırmızıyla belirlenen çok yüksek risk grubundaki illerde geçerli değil. Bu illerde işyerleri yalnızca paket servis hizmeti sunabiliyor. 

2 Mart’ta açıklanan kısmi açılma kararlarında bar, pavyon, gazino, taverna ve nargile salonu gibi işyerleri ise yer almıyor. İçişleri Bakanlığı bu işyerlerinin 3514 sayılı genelge kapsamında yer almadığını ve eski kararların uygulanmasına devam edilerek tüm illerde kapalı tutulmasına devam edileceğini belirtti

pavyon taverna icisleri bakanligi genelge

Valilik pavyonlarla ilgili bir karar açıklamadı

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan kontrollü normalleşme kararları il ve ilçelerde valilik ve kaymakamlarca Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği uygulanıyor ve denetleniyor. Ankara Valiliği’nin internet sitesinde 2 Mart 2021’de açıklanan kararlar dışında alınmış bir açılma kararına rastlanmıyor. Son olarak 15 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen kabine toplantısında da böyle bir karar açıklanmadı. Yani resmi kurumlarca 1 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da pavyon ya da taverna gibi işyerlerinin açılacağı yönünde bir açıklama yapılmadı. 

Kaldı ki böyle bir karar alınsa da bu sadece pavyonları kapsamaz, aynı niteliklere sahip tüm işletmelerin açılması kararı alınması beklenirdi. 

Son genelgenin yayınladığı tarihten itibaren Türkiye geneli ve Ankara’da vaka sayıları arttı. Sonraki genelgede bu yönde bir karar alınması beklentisi olduğu da söylenemez. 

Kabine ve Bilim Kurulu toplantıları neticesinde alınan yeni kararlarla birlikte analizde güncelleme yapılabilir.