Ankara trafiğini gösteren fotoğrafın güncel olduğu iddiası

Ankara trafiğini gösteren fotoğrafın güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel 2013, 2015 ve 2017 yıllarında da kullanılmış.

Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni 2019 yerel seçimlerinden sonra yönetmeye başladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir gönderideki görselin, Ankara trafiğinin güncel halini gösterdiği iddia edildi. Paylaşım, Mansur Yavaş yönetiminin kentteki yeni trafik sorununun sorumlusu olduğunu söylüyordu.  

gorsel eski tarihli iddia

Fotoğraf eski tarihli 

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, aynı fotoğraf bundan dokuz yıl önce, 2013 yılında WOW isimli forum sitesinde “Ankara yoğun trafik fotoğrafları” başlığı altında paylaşılmış. 

gorsel eski tarihli kanit

Yavaş 2019 yılında seçildi 

Fotoğraf 2015 yılında Radyo Trafik’te Ankara trafiğini betimlemek amaçlı, 2017’de de haber siteleri tarafından kullanılmış. 

Mansur Yavaş yerel seçimleri Nisan 2019’da kazanarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. 

gorsel eski tarihli kanit 2

“Büyükşehir Çalışıyor” isimli Twitter hesabı da konu hakkında tweet atarak görselin eski tarihli olduğuna dair örnekleri paylaştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Volkan Memduh Gültekin de görselin eski olduğunu hatırlattı

Ankara’da trafik sorunu yapısal 

Ankara’da özellikle sabah ve akşam saatlerinde ana arterlerde halen sıkışıklık yaşanıyor.

Türkiye’de kişi başına araç sayısında Ankara başı çekiyor. TÜİK verilerine göre şehirde her dört kişiye bir araç düşüyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri toplu taşımanın yetersiz ve kullanışsız olması. Açıklanan bir rapor, Ankara’da Melih Gökçek döneminde kişilerin gidecekleri yön için bir toplu taşıma aracını ortalama 20 dakika beklediklerini ortaya koyuyordu. Kentiçi ulaşım otomobillerle özdeşleşmiş durumda. Kentin ulaşım sisteminin, Türkiye’nin diğer kentlerinden daha geride olduğu, yaya dostu olmadığı söyleniyor; toplu taşıma sistemleri ve bağlantılarının yetersizliğine işaret ediliyor.