Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Suriyelilere dağıttığı yardım kartlarını iptal ettiği iddiası

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Suriyelilere dağıttığı yardım kartlarını iptal ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Suriyelilere özel olarak nakdi destek sağladığı programı yok.

ABB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin böyle bir yardım kartı olmadığını doğruladı.

Gültekin, Suriyelilere yapılan rutin yardımların olmadığını da açıkladı.

ABB’nin ihtiyaç sahiplerine nakdi yardım yapılmasını sağlayan Başkent Kartı’na başvurmak için de Türk vatandaşı olmak gerekiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Göçmenler ve sığınmacılarla ilgili tartışmalar sürerken iddialar da yayılmaya devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Suriyelilere dağıttığı yardım kartlarını iptal ettiği iddia edildi. 

ankara buyuksehir belediyesi suriyelilere yardim iddiasi

Belediyenin böyle bir yardımı yok

Aynı iddia İstanbul Büyükşehir Belediyesi için de ortaya atılmıştı. Ancak İBB’nin Suriyelilere özel yardımı olmadığı gibi, herhangi bir yardımın iptali de söz konusu değildi.

İlginizi çekebilir: İBB'nin halihazırda Suriyelilere dağıttığı yardım kartlarını iptal ettiği iddiası

Teyit'in ulaştığı Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, Suriyelilere özel yardım kartı gibi bir programın zaten olmadığını açıkladı. Belediyenin Suriyelilere yönelik herhangi bir rutin desteği de bulunmadığını belirten Gültekin, en yakın tarihli desteğin 2021 yılında dağıtılan gıda yardımı olduğunu söyledi.

ABB’nin internet sitesinde sosyal yardımlar sayfasına baktığımızda da Suriyelilere ya da genel olarak sığınmacılara yönelik özel yardım programının olmadığı görülüyor. ABB, kimlere yardım yapıldığı sorusuna, Ankara il sınırları içinde yaşayan, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından belirlenen açlık ve yoksulluk sınırları altında kalan, ailelere yardımların düzenli olarak verildiği aktarılıyor

ABB’nin ihtiyaç sahiplerine nakdi yardım yapılmasını sağlayan Başkent Kartı da bulunuyor. Bu karta başvurmak için de Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak gerekiyor. Bu kartın iptal edildiğine dair belediye meclisinde alınmış bir karar bulunmuyor.

Öte yandan Suriyelilere Kızılay Kart ile aylık 155 TL nakdi destek sağlandığı biliniyor. Ancak bu devlet tarafından değil, Avrupa Birliği finansmanıyla Sosyal Uyum Programı kapsamında sağlanıyor. Bunun dışındaki nakdi yardımlar insani yardım kuruluşlarınca sağlanabiliyor. Belediyelerin de genellikle gıda desteği gibi destekler sağladığı biliniyor.