Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçları kurutup kestirdiği iddiası

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ağaçları kurutup kestirdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Belediye binasının önünde yer alan ağaçlar, Mansur Yavaş'ın henüz belediye başkanı olmadığı 2018 yılında kurumuşlardı.

Ağaçların kuruduğuna dair rapor Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter üzerinden belediyenin ağaçları kurutup keserek heykel yaptırdığını iddia etti. Gökçek’in 15 Ocak 2020’de yaptığı paylaşım, yaklaşık 1800 retweet ve 5800 beğeni aldı.

Ekran Resmi 2020 01 17 16.27.33

Sağlıklı ağaç görselleri eski tarihli

Google haritalar üzerinden Ankara’daki Hipodrom Caddesi aratıldığında, caddede ağaçların göründüğü üç farklı yıla ait görüntüye ulaşılabiliyor. Gökçek’in tweetinde kullandığı sağlıklı ağaç görselleri Eylül 2014 yılına ait. Aynı ağaçlara, Temmuz 2018 tarihli harita görüntüsünde bakıldığında, aradan geçen zamanda kurudukları anlaşılıyor. Yani Gökçek’in tweetinde heykellerle karşılaştırdığı ağaç görselleri, ağaçların güncel halini yansıtmıyor. Ağaçlar Mansur Yavaş’ın henüz belediye başkanı olmadığı 2018 yılında kurumuşlardı. 

2014 2017 2018 kuruyan agaclar ankara

ABB: Ağaçlar biyolojik ömrünü tamamlamıştı 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde, heykele dönüştürülen ağaçlarla ilgili bir duyuru mevcut. 15 Ocak 2020’de yayımlanan duyuruda, biyolojik olarak ömrünü tamamlamış dört çınar ağacının dekoratif figürlere dönüştürüldüğü ifade edilmiş. Figürleri yaratan heykeltraş Hüseyin Şahin, “yerinde ağaç” tekniği kullandığını, ağaçları bulunduğu yerden sökmeden, atölyeye götürmeden şekillendirdiğini eklemiş. 

Teyit konuyla ilgili bilgi almak için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı. Yapılan telefon görüşmesinde yetkililer, ağaçların artık yaşamadıkları için heykele dönüştürüldüklerini belirtti. Verilen bilgiye göre, kesilecek ağaçlar, Orman Genel Müdürlüğü izni ve belgesiyle tespit edildi. 24 Eylül 2019’da düzenlenen tespit tutanağında, Hipodrom Caddesi’nde bulunan dört ağacın kuruduğunun tespit edilidiği ve kesilebilir olduğu yazıyor:

kuruyanagaclar1 724x1024

kuruyanagaclar2 1 724x1024

Yetkililer Teyit ile, ağaçların heykele dönüştürülmeden önceki son hallerini de paylaştı. Bu fotoğraflarda da ağaçların kuru olduğu görülebiliyor. Teyit'in ulaştığı Türkiye Ormancılar Derneği İkinci Başkanı Hüsrev Özkara da görüntüleri inceledikten sonra, ağaçların gövdesindeki kabuk yapılarındaki deformasyon ve etrafta bulunan ağaçların yeşil yapraklarının, söz konusu çınarların kuruduğu anlamına gelebileceğini belirtti.

abb kuruyan agaclar galeri

Sonuç olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaşayan sağlıklı ağaçları kurutup keserek heykele dönüştürdüğü iddiası doğru değil. Bu ağaçların daha önceden kuruduğu Google Maps görüntüleri ve Orman Genel Müdürlüğü tespit tutanağıyla sabit. İddia, hatalı bilginin yedi türünden biri olan çarpıtmaya örnek.