Angela Merkel, Theresa May ve Gina Haspel'in aynı fotoğrafta olduğu iddası

Angela Merkel, Theresa May ve Gina Haspel'in aynı fotoğrafta olduğu iddası

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May ve CIA’in yeni Başkanı Gina Haspel’in bulunduğu ve fotoğrafın Merkel, May ve Haspel’in küçüklüğünü gösterdiği iddia edildi.

Kısa sürede internette viral hale gelen görsel İrfan Çoban isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı ve yaklaşık iki bin kullanıcı tarafından beğenildi.

Bazı kullanıcılar tarafından farklı iddialarla da paylaşılan fotoğraftaki üçüncü kişinin Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaitė olduğu iddia edildi.

merkel kucukluk

Soldaki Merkel ancak diğer genç kızların kim olduğu bilinmiyor

Fotoğrafta yer alan en soldaki genç kızın Angela Merkel olduğu iddiası doğru. Ancak, Merkel’in sağ tarafındaki kişilerin kimlikleri belirsiz.

2015 yılında yılın kişisi seçilen Angela Merkel’e ait bilinmeyen fotoğrafların ilk olarak Time Dergisi tarafından yayınlandığı görülebiliyor. Time Dergisi’nde yer alan fotoğraf açıklamasında, o zamanlar henüz evlenmediği için adı Angela Kasner olan Almanya Başbakanı’nın 18 yaşında olduğu ve fotoğrafın Berlin’de 1972 yılındaki bir yeni yıl partisinde çekildiği ifade ediliyor. Merkel’in yanındaki diğer genç kızlar içinse sadece “arkadaşları” ifadesi kullanılıyor.

time person of the year angela merkel young 08 1

CNN’de de yer alan fotoğrafta yine benzer ifadelerin kullanıldığı ve Merkel’in 1972 yılında yeni yıl partisinde arkadaşlarıyla çekilmiş bir fotoğrafı olduğu belirtiliyor.

Merkel’in 1954, May ve Haspel’in de 1956 doğumlu olduğu göz önünde bulundurulduğunda üç genç kızın 1972 yılında yaklaşık olarak aynı yaşlarda olduğunu söylemek mümkün. Yine söz konusu isimlerin biyografileri incelendiğinde üçünün de aynı yer ve zamanda birlikte olduğunu gösterebilecek kesin bir delile ulaşmak mümkün değil.

İddiadaki kişi May’in 15 yaşındaki haline benzemiyor

İngiltere Başbakanı May’in, 1971 yılında Holton Park Dil Okulu’nda çekilmiş bir fotoğrafına ulaşmak mümkün. May’in 15 yaşındaki halini gösteren dil okulundaki fotoğrafıyla Merkel’le beraber çekildiği iddia edilen fotoğrafını karşılaştırdığımızda bazı farklılıkların olduğu görülebiliyor. Ancak yine kesin olarak iddiadaki fotoğrafta ortadaki kişinin May olmadığını söylemek mümkün değil.

may and merkel

Haspel’in küçüklüğüne ait internette herhangi bir fotoğraf bulunmadığı için kıyaslama yapılamıyor.

Doğrulama sitesi Snopes’un, iddianın Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaitė ile olan versiyonunu incelediği ve iddiayı yalanladığı analize buradan ulaşmak mümkün. Snopes analizinde Time Dergisi’nin diğer genç kızların isimlerini vermediğini ve May’in 1971 yılındaki fotoğrafının iddia edilene benzemediğini belirtiyor. Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaitė’nun ise 1972 yılına yakın kıyaslanabilecek bir fotoğrafının olmadığını ifade ediyor.

merkel genc kız

Sonuç olarak, fotoğraftaki iki genç kızların May ve Haspel olmadığını ortaya koyabilecek kesin deliller bulunmuyor. Buna ek olarak yine eldeki delillere göre fotoğraftaki kızların May ve Haspel olduğu da kesin olarak belirtilemiyor.

Biyografilerinde herhangi bir nedenle bir araya geldiklerine ilişkin bilgi bulunmasa da belirtilen isimlerin 1972 yılında hemen hemen aynı yaşlarda olduğu doğru. Yeni deliller çıkana dek Merkel’in yanındaki iki kızın kim olduğunu söylemek zor görünüyor.

teyit.org olarak şüpheli haberlerin doğrulanması için kullanıcıların desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu haberin doğrulanması ya da yanlışlanmasını sağlayacağını düşündüğünüz bilgi ve belgeleri bizimle sosyal medya hesaplarımızdan, [email protected] mail adresinden ya da 0546 474 54 40 Whatsapp ihbar hattından paylaşın!