Amazon'da Türk bayraklı klozet takımlarının satıldığı iddiası

Amazon'da Türk bayraklı klozet takımlarının satıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Amazon’un Almanya’daki kullanıcılarına hizmet eden Amazon.de sayfasında üzerinde Türk bayrağının olduğu klozet takımı satılıyordu.

Ürün tepkiler üzerine siteden kaldırıldı.

Klozet takımının aralarında İngiliz, ABD ve Alman bayraklarının da yer aldığı klozet takımları var.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Amazon isimli online alışveriş sitesinde üzerinde Türk bayrağının bulunan klozet takımları satıldığı iddia edildi. Haber sitelerinde de yayınlanması üzerine yüzlerce kişi tarafından paylaşılan görsellerin ardından Twitter'da #Bayrağımadokunmaamazon hashtagiyle binlerce tweet atıldı. 

bayraklı min

İddia doğru. Amazon’un Almanya’daki kullanıcılarına hizmet eden Amazon.de sayfasında üzerinde Türk bayrağının olduğu klozet takımı satılıyordu. Ürün tepkiler üzerine siteden kaldırıldı. 

Sitede satıştaydı

İddialar üzerine arama yapıldığında karşımıza çıkan klozet takımının farklı modellerinin yanı sıra aralarında bayrakların da olduğu onlarca çeşidinin olduğunu görüyoruz. Aynı satıcı İngiliz,ABD ve Alman bayraklarının da yer aldığı klozet takımları satıyor. 

Adsız Tasarım Kopyası min

Sosyal medya kullanıcılarının tepki göstermesi üzerine ilanı kaldıran Amazon yetkilileri, resmi Twitter adresinden de bu kararlarını bir kullanıcını attığı tweete cevap olarak “Amazon Almanya üzerinde üçüncü parti bir firma tarafından satılan ürünler, satış yönergemizi ihlal ettiği için satıştan kaldırılıyor. Ülkelerin kültürleri ve bayrakları gibi simgeler üzerinden, belli kesimleri rencide edebilecek hiçbir girişime karşı tolerans göstermiyoruz" şeklinde açıkladı.

amazon tivit min

Sonuç olarak iddia doğru. Amazon Almanya sayfasında üzerinde Türk bayrağı bulunan klozet takımı satışı yapılıyordu, fakat şikayetler üzerine ürün kaldırıldı.