‘Altın zümrüt içine yaşayan bir millet olmalıydık’ diye başlayan metnin Gülse Birsel’e ait olduğu iddiası

‘Altın zümrüt içine yaşayan bir millet olmalıydık’ diye başlayan metnin Gülse Birsel’e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Gülse Birsel 2021’de bir açıklama yaparak metnin kendine ait olmadığını söyledi.

Birsel paylaşımlardan birinin altına yorum yaparak da metni yazmadığını belirtmişti.

Cümle daha önce de Birsel’e atfedilmeden çok kez paylaşılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında bir süredir dolaşan bir metnin, senarist ve oyuncu Gülse Birsel’e ait olduğunu iddia ediyor. İlgili metinde şu ifadeler yer alıyor: 

Abartmıyorum, altın zümrüt içine yaşayan bir millet olmalıydık. Tarımın cenneti, tohumu taşa atsan, taş filizlenir. Yirmiden fazla maden var. İncil’deki yedi kilisenin yedisi de burada. Nuh’un gemisinin indiği topraklar. Mezopotamya'nın yanı, Göbeklitepe! Hitit, Bizans, Selçuklu tarihi fışkırıyor. Yetmezse üç tarafı deniz ve turizm! Kar, yağmur, güneş, nem hepsi var. Cahil ve fakir kalman imkansızken halkın yarısı açlık sınırında. Sebep? İki sebebi olmalı; Cehalet, İhanet” 

birsel iddia gorsel

Metinden belli ifadeleri, arama motorlarında geriye dönük olarak aradığımızda, daha önce sanatçının adı olmadan da paylaşıldığını görüyoruz. Bu sık karşılaştığımız bir şüpheli bilginin varlığına işaret ediyor: Bazı ifadeler, daha meşru gözükmeleri için ünlü ve güvenilir kişilere atfedilebiliyor. 

Bu şüpheden yola çıkarak sanatçının adıyla bir arama yaptığımızda, Birsel’in resmi hesabında yaptığı bir açıklamasını görüyoruz. Birsel Ağustos 2021’de Twitter hesabında alıntı hakkında “‘Hadi lan’ başlıklı yazı bir, ‘Altın zümrüt içinde yaşayan bir millet olmalıydık…’ diye başlayan yazı iki. Benim imzamla paylaşmayın gardaşım, benim yazılarım değil” açıklamasını yapmış. Hatta bu paylaşım sanatçının hesabında en üste iliştirilmiş. 

birsel iddia aciklama

Biraz daha aradığımızda, Birsel’in daha önce iddia konusu paylaşımlarından birinin altına da yorum yaptığını görüyoruz. Birsel burada da paragrafın ona ait olmadığını söylemiş. 

birsel iddia 3

Yazarın uzun yıllardır yazdığı Hürriyet gazetesindeki köşesinde arama yapıldığında da hiçbir sonuca ulaşılamıyor

Metindeki yazım hataları da, yazarın imzasını taşımıyor olabileceğine bir başka işaret. Sanatçının köşe yazıları ile Instagram ve Twitter hesabında paylaştığı metinler böyle hatalar barındırmıyor. 

Konu hakkında Malumatfuruş da bir yazı yayınladı.