Videonun Alp dağları üzerindeki dolunayı gösterdiği iddiası

Videonun Alp dağları üzerindeki dolunayı gösterdiği iddiası

Bulgular

Videodaki ay değil NASA'nın ürettiği Mars görüntülerinden biri.

4 bin 800 metre yüksekliğindeki Mont Blanc tepesi böyle gözükmüyor.

Mars'ın dünyadan böyle görünmesi olası değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Bir süredir internette “Alplerin 4800 metre yüksekliğinden ay manzarası” mesajıyla çeşitli dillerde bir video dolaşıyor. Video yakın zamanda Türkçe de paylaşıldı.  

mars ay alpler iddia

Ayın rengi ve olağanüstü büyüklüğü şüphe uyandırıyor. Ay “kanlı dolunay” da denen bazı zamanlarda kırmızımsı bir renk alsa da, bu kadar kızıl bir gezegen değil. Dünyaya en yakın olduğu zamanlarda bile bu kadar büyük gözükmesi de olası görünmüyor. 

Nitekim gezegene yakından baktığımızda, krater yapısı ve koyuluklarının, ayı değil Mars’ı andırdığını anlıyoruz. 

Bu öngörü ile NASA’nın internet sitesinde “planet mars” kilit kelimelerini kullanarak görsel araması yaptığımızda, videodakinin üç boyutlu hali olan Mars görseline ulaşıyoruz

Üstelik bu da gerçek bir görüntü değil, NASA’nın Mars’tan alınan görüntülere dayanarak oluşturduğu bir model. 

mars nasa modeljpg

Bu modeli 360 derece çevirerek istediğiniz Mars görüntüsünü elde edebilirsiniz. 

Ayın dünyaya bakan yüzeyindeki kraterlerin de videodakinden farklı olduğu görülebilir. 

Ay o büyüklükte gözükecek olsa, NASA’dan Ernie Wright’ın hazırladığı bu animasyondaki gibi gözükmesi beklenirdi. 

Mars dünyaya en yakın olduğu zamanda 54,6 milyon kilometre yakınlıkta oluyor ve yine en parlak olduğu zamanlarda kızıla kaçan bir yıldız gibi görünüyor. Bu yüzden Mars’ı bir gezegen gibi gözlemlemek istiyorsanız teleskoba ihtiyacınız var.  

Nitekim tersine görsel arama yaptığımızda videonun ilk kez Ekim 2020’da 2P2H adlı bir Instagram hesabı tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Hesabın diğer paylaşımları da benzer video manipülasyonlarından oluşuyor ve genellikle evrenin enginliği karşısında insanın faniliğine vurgu yapan manevi mesajlarla yüklü

Alplerin en yüksek zirvesi olan Mont Blanc gerçekten de 4 bin 800 metre yüksekliğinde. Ancak bu zirvenin eteklerinde herhangi bir sivri yapraklı ağacın yetişmesi mümkün değil. Mont Blanc’ın internetten erişilebilen görselleri de videodaki gibi değiller

Gelişmiş objektifler kullanarak, fotoğraflarda gök cisimlerini gözle gözüktüklerinden çok daha büyük resmetmek olası. Yılda birkaç kez olan ve ayın normalden biraz daha büyük gözüktüğü zamanlarda fotoğrafçılar bu yola sık sık başvuruyor.

atina akropolis aypngAtina akropolisi üzerinde çekilmiş bir ay fotoğrafı. 31 Ocak 2018. Fotoğraf: Petros Giannakouris, AP.