Almanya'nın Yusuf Yerkel’e akreditasyon vermeyi reddettiği iddiası

Almanya'nın Yusuf Yerkel’e akreditasyon vermeyi reddettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Almanya Yusuf Yerkel’in akreditasyon kararını henüz vermedi.

Alman basınında Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu'na atanması haberleştirildi. Ancak akreditasyon konusunda herhangi bilgi yer almıyor.

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Atila Karabörklü, akreditasyon konusunun muğlak olduğunu, henüz net bilgi olmadığını söyledi.

Teyit’in ulaştığı Almanya doğrulama kuruluşu Correctiv de sürecin devam ettiğini ve kararın netleşmediğini vurguladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticaret ataşesi olarak atanan Yusuf Yerkel’e Almanya’nın akreditasyon vermediği iddia edildi. 

Basın ve sosyal medyadaki içeriklerde, Yerkel'e "henüz akreditasyon verilmediği" değil, Almanya'nın akreditasyon vermeyi reddettiği vurgulanmış, başlıklar böyle seçilmişti. Kullanıcılar bu nedenle Almanya'nın Yerkel için yapılan başvuruyu reddettiğini düşündü; Yerkel'in atamasına tepki gösteren kesimler, bu "haberi" sevinçle karşıladı.

yusuf yerkele almanyadan akreditasyon verilmedigi iddiasi

Peki hakikat ne?

İddialar Sözcü Gazetesi’nin Ali Gülen imzalı “Tekmeci Yusuf Yerkel’e Almanya akredite vermedi” başlıklı haberine dayanıyor. Sözcü, haberinin girişinde Almanya’nın Yerkel’e akreditasyon vermediğinin belirlendiğini öne sürerken, haberin ilerleyen kısımlarında akreditasyonun verilip verilmeyeceğinin bilinmediğini aktarmış.

Teyit, haberle ilgili bilgi almak için Sözcü gazetesine ulaştı, ancak henüz yanıt alamadı.

Akreditasyon konusunda alınmış bir karar henüz yok

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, 2014 yılında 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma maden kazasında, bir madenciyi tekmeleyerek tepki çekmişti. Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu'na ticaret ateşesi olarak atandığı basında yer almıştı. Yerkel’in atamasına birçok tepki gelmişti.

Ancak Almanya’nın Yerkel’e akreditasyon vermeyi reddettiği gibi bir karara, 14 Ocak 2022 itibariyle rastlanmıyor. 

İddialarda kullanılan görseldeki haberlerin Yerkel’e verilmediği öne sürülen “akreditasyonla” ilgisi yok. Görselde 2014 yılında Yerkel’in tekme olayının yabancı basında yer alan haberleri gösteriyor. Görselde sadece Alman basınının haberleri de yer almıyor.

Örneğin Guardian’ın “Başbakan’ın müşaviri protestocuyu tekmeledi” başlıklı haberi Mayıs 2014’te yayınlanmış. Alman gazete Die Tageszeitung’ın Yusuf Yerkel ile ilgili haberi 2014 yılına ait. Diğer Alman gazete Berliner Morgenpost gazetesindeki haber de 2014 yılında yayınlanmış. Die Welt de Yusuf Yerkel’i madenciyi tekmelediği olayla haberlertirmişti. 

Bu haber sitelerinde Yusuf Yerkel’in Almanya’dan akreditasyon alamadığını belirten bir bilgi yok. Haber sitelerinde “Yusuf Yerkel” adı arandığında konuyla ilgili güncel bir haber yer almadığı görülüyor

Ancak gerek Alman basınında gerekse de birçok yabancı kuruluşta Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a atanması haberleştirildi. 

Frankfurter Rundschau atamayı “Erdoğan’ın tekmeci eski danışmanına Frankfurt’a yeni iş” başlığıyla haberleştirdi. Yine aynı gazetede “Erdoğan’ın tartışmalı danışmanı yıkıcı bir faktör” başlığıyla başka bir haber daha yayınlandığı görülüyor.

Junge Welt, ND Aktuell, LabourNet Germany gibi Alman gazetelerde de Yusuf Yerkel’in ataması haberleştirildi. Ancak bunlardan hiçbirinde Yerkel’in Almanya’dan akreditasyon alamadığı bilgisi aktarılmıyor. 

Yerkel’in atamasına sivil toplum kuruluşları tepki gösteriyor

Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu'na atanmasına Türkiye kökenlilerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları ve siyasetçiler tepki gösterdi. Alman basınındaki haberlerde de bu kuruluşlar ve kişilerin açıklamalarına yer verilmiş.

Almanya Türk Toplumu (TGD) 12 Ocak’ta basın açıklaması yayınlayarak “Şiddete başvuran, temel hak ve demokrasi düşmanı bir adamın bu kadar önemli bir göreve gelmesi saçma ve anlaşılmazdır” diyerek kararın geri çekilmesini talep etti.

Frankfurt’ta Türkiye kökenli çalışanların çıkarlarını savunan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDF Frankfurt) da 11 Ocak’ta yayınladığı açıklamada “Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a atanmasını kınıyor ve atamanın derhal geri alınmasını talep ediyoruz” demiş.

almanya demokratik isci federasyonu aciklama

Hessen Eyalet Meclisi’nde Türkiye kökenli milletvekillerinden Sosyal Demokrat Partili Turgut Yüksel, Sol Parti’den Saadet Sönmez gibi isimler de atamaya karşı çıktı.

Ayrıca 30'a yakın kurum ve kişi ortak açıklama yayınlayarak 14 Ocak'ta konsolosluk önünde eylem yapma kararı daaldı.

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı ve Hessen Türk Toplumu Eyalet Başkanı Atila Karabörklü, 12 Ocak’ta KRT televizyonuna yaptığı açıklamada Almanya’da akreditasyon konusunun muğlak olduğunu, henüz net bilgi olmadığını söyledi.

Teyit’in ulaştığı Almanya doğrulama kuruluşu Correctiv de sürecin halen devam ettiğini ve kararın netleşmediğini vurguladı.

Alman basını da, Türkiye büyükelçiliği ve Frankfurt başkonsolosluğundan Yusuf Yerkel’in atamasıyla ilgili bilgi alamadıklarını aktarmış. KRT’ye konuşan Atila Karabörklü de görüştüğü başkonsolosluk yetkililerinin konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Teyit konuyla ilgili Frankfurt Başkonsolosluğu ve Yusuf Yerkel'den henüz yanıt alamadı.