Almanya’da 2014'te yapılan özel kuvvetler yarışmasında bordo berelilerin birinci geldiği iddiası

Almanya’da 2014'te yapılan özel kuvvetler yarışmasında bordo berelilerin birinci geldiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

2014 yılında Almanya’da Özel Kuvvetler yarışması düzenlendiğine dair bilgi yok. O sene yapılan bir başka yarışmayı Çin kazanmış.

2004 ve 2005 yılında düzenlenen yarışmalarda alınmış dereceler var.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada çokça paylaşılan bir gönderide, “bordo berelilerin” 2014 yılında Almanya’da düzenlenen bir özel kuvvetler yarışmasında birinci geldiği iddia edildi. İddiaya göre bordo bereliler, diğer ekiplerin 14 dakikada bitirdiği bir parkuru altı dakikada tamamladı, Türkiye’nin gösterdiği bu başarı üzerine de yarışmanın artık düzenlenmemesine karar verildi.

bordo bereliler

2014 yılında bir yarışma düzenlendiğine dair bilgi yok

Bordo bereliler, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı özel kuvvetler için kullanılan ve giyilen kepin renginden gelen bir yakıştırma. Bordo bereliler diye resmi bir tanımlama yok

İddianın doğruluğunu sorgulamak için ilk olarak İngilizce ve Almanca kilit kelimelerle, “özel kuvvetler”, “yarışma” ve “2014” ifadelerini aratıyoruz, ancak anlamlı bir sonuca ulaşamıyoruz.  

Diğer yandan farklı dönemlerde farklı ülkelerde yapılan özel kuvvetler yarışmalarına dair bilgiler var. Annual Warrior Competition adlı ve bu yıl Ürdün’de düzenlenecek bir yarışmanın geçtiğimiz yıllardaki kazananlarına baktığımızda, 2014 yılında Çin’in ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Türkiye ilk üçe girememiş. Bu yarışma ile ilgili farklı kaynaklara erişmek de mümkün

2019 yılında yapılan bir NATO haberinde de 11. Annual Warrior Competiton hakkında bilgiler var. Ancak burada da Türkiye’nin katılıp derece aldığı 2014 tarihli bir yarışmadan söz edilmiyor. 

Teyit konuyla ilgili görüş almak için bilgi edinme hakkı kapsamında Genelkurmay Başkanlığı’na ulaştı, ancak kurum bu konunun hakkın alanına girmediği gerekçesiyle soruya yanıt vermedi. 2014 yılında düzenlenen yarışmalarla ilgili e-posta ile ulaşılan NATO’dan da henüz yanıt alınamadı. 

Özel kuvvetler, 2004 ve 2005’te derece elde etmiş

Genelkurmay Başkanlığı’nın sayfa arşivlerini incelediğimizde, Almanya Pfullendorf’ta, International Special Training Centre (ISTC) tarafından düzenlenen Para-Kros yarışmalarına ait bilgiler karşımıza çıkıyor. Ancak bunlar 2004 ve 2005 yıllarında yapılmış. Yarışmalarda Türkiye’nin dereceye girdiğini, 2004’te düzenlenen yarışmada Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı timlerin yarışmaya katılan 26 ekip arasında bir birincilik ve bir de dördüncülük elde ettiğini görüyoruz. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün ödül töreni konuşması bazı haber sitelerinde de yer almış.

odul toreni konusmasi

2005 yılında düzenlenen Para-kros yarışmasında da Türkiye’den katılan iki tim 24 takım arasından yine aynı dereceleri elde etmiş. 2005 yılında düzenlenen yarışmaya ait bir haber de mevcut. Fakat Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sayfasında da 2014 yılında Almanya’da bir yarışma düzenlendiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Parkur sürelerini gösteren bir kaynağa da erişilemiyor.

2005 yarisma

İddia daha önce Doğruluk Payı tarafından da incelendi.