Almanya’da bir Japon kafesinde Atatürk’e özel köşe yapıldığı iddiası

Almanya’da bir Japon kafesinde Atatürk’e özel köşe yapıldığı iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, Almanya’da bir Japon kafesinde dünya liderlerinin fotoğraflarının yer aldığı bölümde Mustafa Kemal Atatürk’e özel köşe yapıldığı iddia edildi.

almanya japon kafesi ataturk kosesi

2014 yılından beri farklı zamanlarda sosyal medyada dolaşıma giren bu fotoğrafın Almanya’da bir Japon kafesi olduğu iddiası doğru değil ancak Almanya’da bulunan bu galeri/kafede Atatürk portresi bulunduğu iddiası doğru.

Fotoğrafa dikkatli bakıldığında Japon kafesi olduğu iddia edilen yerin duvarında “Toykio” yazdığı görülebiliyor. Toykio Düseldorf’ta bulunan bir restoran ve sanat galerisi.

Toykio isimli galerinin farklı sanatçıların hazırladığı posterleri farklı zamanlarda sergilediği görülebiliyor. Toykio’nun Facebook sayfasına girildiğinde iddiaya konu olan fotoğrafta yer alan posterin, farklı tarihlerde kafenin farklı yerlerine asılmış olduğunu görmek mümkün.

ataturk kosesi japon kafesi

1 Mart 2012 tarihinden bir fotoğraf.

Kafenin 4 Şubat 2015 tarihinde yayınladığı başka bir paylaşımda ise 2012 yılından bir fotoğraf kullanılarak 4 yılın ardından Toykio’da tadilat yapılacağı ve artık yeni bir dizaynla konukların ağırlanacağı ifade edilmiş.

ataturk portresi toykio 1024x681

30 Ocak 2011 yılından bir fotoğraf.

ataturk portresi toykio restoran19 Kasım 2012 tarihinden bir fotoğraf.

ataturk portresi toykio selim varol19 Kasım 2012 tarihinden bir fotoğraf.

toykio duvar resimleri

Aynı zamanda Toykio’nun Facebook sayfasından 29 Ekim 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. yılını kutladığı paylaşımı görebilmek mümkün.

Bu kafenin internet sitesine girildiğinde de Atatürk’ün iddiada yer alan posterinin satışta olduğu görülüyor.

Posterin sahibi ABD’li sanatçı Shepard Fairey’nin 5 Haziran 2013’te yayınladığı bir yazısında posterle ilgili yaptığı açıklama ise şöyle;

Türkiye’de şu an yaşanan ifade özgürlüğü ve insan hakları konusunda endişeliyim. Dostum, Jeremy Kaplan, kız arkadaşı şu an Türkiye’de olduğu için beni uyardı. Türkiye, Orta Doğu’daki en ilerlemeci ülkelerden birisi, ama bir süredir baskı içerisinde olduğunu görüyorum. Bir kaç yıl önce Türk arkadaşlarımın isteğiyle bir Atatürk görseli hazırladım. Atatürk Türkiye’deki Demokrasinin ve seküler devletin kahramanı. İfade özgürlüğü ve demokrasinin sembolü olarak Atatürk görselini bedava indirebilmelerini sağladım. Lütfen Atatürk görselinin JPEG’ini istediğiniz gibi indirin.

Atatürk portresi 7 yıldır aynı yerde asılı

Atatürk portresinin asılı olduğu Düsseldorf’taki restoran ve galerinin sahibi Selim Varol teyit.org’a yaptığı açıklamada, Toykio’nun bir Japon kafesi olmadığını kendi restoranı ve galerisi olduğunu belirtti. Varol, Atatürk portresinin 7 senedir kafesinde aynı yerde asılı olduğunu ifade etti.