Almanya’da bir fil bakıcısının fil dışkısı altına kalarak can verdiği iddiası

Almanya’da bir fil bakıcısının fil dışkısı altına kalarak can verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haber ilk olarak 1998 yılında hiciv içerikler üreten Weekly World News’de yer almış.

Bu isim ve haber, sadece “şehir efsanesi” başlığıyla internet sitelerinde yer alıyor.

Olayın gerçekleştiği iddia edilen Paderborn’da hayvanat bahçesi bulunmuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Almanya’da bir fil bakıcısının filin dışkısı altında kalarak can verdiği iddia edildi. 

filbakicisininfildiskisialtindakaldigiiddiasigorsel

Anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, iddianın uzun yıllardır dolaşımda olan bir şehir efsanesi olduğunu anlıyoruz. Bilgi, sosyal medya platformlarının yanı sıra Onedio, Yeni Akit gibi internet sitelerinde “Dünyanın en ilginç ölümleri” gibi listelerde de yer bulmuş. Yanı sıra Akşam gazetesinin 3 Aralık 2000 tarihli basılı nüshasında da habere yer verilmiş. 

Haberde kabızlık yaşayan file 22 paket müshil içirip arkasına geçen bakıcının, dev pisliğin altında kaldığı söyleniyor. Bazı paylaşımlarda olayın Amerika’da yaşandığı da belirtiliyor.

aksamgazetesifildiskisihaberi

İddia yabancı kaynaklarda da epey yaygın. Olayın Almanya’nın Paderborn’daki hayvanat bahçesinde gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

Paderborn’da hayvanat bahçesi yok

Peki nereden çıktı bu kent efsanesi? Geçmişe dönük bir arama yaptığımızda, haberin ilk olarak 1998 yılında Weekly World News’de yer aldığını görüyoruz. 1979 yılında yayına başlayan Weekly World News, ABD’de çoğunlukla parodik, mizahi ya da hiciv amaçlı haberler yayınlamasıyla biliniyor. 

Haberde fil bakıcısının ismi Friedrich Riesfeldt olarak belirtilmiş. Bu isimle ilgili güvenilir bir ölüm haberine de rastlamıyoruz. Bu isim ve haber, sadece “şehir efsanesi” başlığıyla internet sitelerinde yer alıyor.

orjinalhaberfildiskisi

Olayın gerçekleştiği iddia edilen Paderborn’da hayvanat bahçesi de bulunmuyor. 

Paderborn, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Detmold iline bağlı. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti ve Detmold ilindeki hayvanat bahçelerini sorguladığımızda Paderborn’da hayvanat bahçesi olmadığı doğrulanıyor. Google Maps üzerinden baktığımızda da Padernborn'da hayvanat bahçesi olmadığı görülüyor. Haritada sadece TopZoo, MaxiZoo, Fressnapf ve Das Futterhaus gibi evcil hayvan mağazaları olduğu tespit ediliyor. Ayrıca Paderborn'da Aquarienpflanzen Brink adında akvaryum yer alıyor.

Yani Padernborn içerisinde herhangi hayvanat bahçesine rastlamıyoruz. Padernborn'a en yakın hayvanat bahçeleri Delbrück, Schloß Holte-Stukenbrock gibi şehirlerde yer alıyor. Guardian da 2003 yılında konuya yer verdiği haberinde Paderborn’da hayvanat bahçesi olmadığını belirtmiş

Fillerde kabızlık sorunu elle gideriliyor

Kabız fillerin dışkıları veterinerler ya da fil bakıcıları tarafından çıkarılıyor. Daha önce fiillerde kabızlığı tedavi yöntemine dair çok sayıda video yer almış. Tayland’da bir filin kabızlık sorununu tedavi ederken fil dışkısına maruz kalan bir veterinere rastlanıyor.

fillerdekabizliksorunutedavi

Doğrulama platformu Snopes iddianın doğru olmadığını belirtiyor.