Alman bira firmasının piyasaya sürdüğü bira şişesinde 'La İlahe İllallah' yazdığı iddiası

Alman bira firmasının piyasaya sürdüğü bira şişesinde 'La İlahe İllallah' yazdığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan, teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve Mynet, Posta, Milli Gazete, Ensonhaber ve Yeni Akit gibi sitelere de konu olan haberde, Almanya’da üretilen Eichbaum Ureich isimli biranın üzerine “La İlahe İllallah, Muhammedun Resulullah” yazılarak piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

suudi arabistan bira

Bayrak temalı kapaklar Dünya Kupası için üretilmiş

Alman bira firması Eichbaum Ureich’in şişelerinde “La İlahe İllallah, Muhammedun Resulullah” yazdığı iddiası doğru. Firma’nın, söz konusu sözleri taşıyan Suudi Arabistan bayrağını şişelerin kapaklarına taşıdığı anlaşılıyor. Suudi Arabistan'ın bayrağında ise kılıç sembolü ve "La İlahe İllallah, Muhammedun Resulullah" ifadeleri yer alıyor. 

Eichbaum Ureich

Firma yaz aylarında Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası için bir pazarlama stratejisi olarak kupaya katılan ülkelerin bayraklarını kapaklara bastı. Bu çerçevede turnuvaya katılan Suudi Arabistan’ın bayrağı da kapaklara işlenmiş.

Sosyal medyada paylaşılan başka fotoğraflarda da Suudi Arabistan bayraklı bira şişeleri görülebiliyor.

Ureich

Yine paylaşılan fotoğraflarda Dünya Kupası’na katılan diğer ülkelerin de bayraklarının şişelere basıldığını görmek mümkün. Twitter’da paylaşılan fotoğraf incelendiğinde bira şişelerinin üzerinde Tunus, Portekiz ve Fas gibi ülkelerin bayrakları görülebiliyor.

Suudi Arabistan bayrağının bira şişelerine basılması bazı tartışmalara yol açtı ve Eichbaum Ureich firması konu hakkında bir açıklama yaparak özür diledi. Firma, Dünya Kupası’na katılacak 32 takımın bayraklarının şişelere basıldığını, Suudi Arabistan bayrağında yazan yazının anlamına dikkat edilmediğini ve şişelerin önümüzdeki günlerde piyasadan toplanacağını belirtti.

Suudi Arabistan bayrağı daha önce de bira şişelerine basılmıştı

Suudi Arabistan bayrağının daha önce de farklı bira şişelerinin kapaklarında kullanıldığını söylemek mümkün. 1994 Dünya Kupası’nda Mauritius Brauerei isimli firmanın turnuvaya katılan diğer takımlarla beraber Suudi Arabistan’ın bayrağını kapaklara bastığı görülebiliyor.

suudi arabistan bayragi

Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası’nda ise Gaffel isimli firma diğer takımlarla beraber Suudi Arabistan’ın bayrağını kapaklarına taşımış ancak bayraktaki “La İlahe İllallah Muhammedun Resullullah” yazan kısmı kapatmıştı.

suadi arabia flag

 

.