Ali İhsan Yavuz ve Recep Özel'in ABD'de çektirdiği fotoğraftaki kişilerin YSK üyesi olduğu iddiası

Ali İhsan Yavuz ve Recep Özel'in ABD'de çektirdiği fotoğraftaki kişilerin YSK üyesi olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta iddianın yayıldığı tarihte YSK üyesi olan kimse bulunmuyordu.

Fotoğraf Şubat 2012’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu üyelerinin ABD’de faaliyete konan hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasını yerinde gözlemlemek için gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında çekildi.

İddia fotoğrafta görülen kişiler ise soldan sağa sırasıyla Yusuf Solmaz Balo, Ali İhsan Yavuz, Mesut Bedri Eryılmaz, Recep Özel ve Ali Rıza Öztürk.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan bir fotoğrafın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AK Parti temsilcisi Recep Özel ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan 2 YSK üyesi ile birlikte ABD ziyareti sırasında çekildiği iddia edildi.

Twitter’da 11 Mayıs 2019’da Fikriye Şimşek tarafından paylaşılan iddia şimdiye kadar 4 bin retweet ve yaklaşık 7 bin 300 beğeni aldı.

ysk hakimleri iddia gorsel

Fotoğraftakilerin hiçbiri YSK üyesi değil

İddia fotoğrafta görülen kişiler ise soldan sağa sırasıyla Yusuf Solmaz Balo, Ali İhsan Yavuz, Mesut Bedri Eryılmaz, Recep Özel ve Ali Rıza Öztürk.

abd adalet komisyon ziyareti 1024x681

En solda görülen ve fotoğrafın çekildiği sırada Adalet Bakanlığı’nda Kanunlar Genel Müdürlüğü Yardımcılığı görevinde bulunan Doç.Dr. Yusuf Solmaz Balo, Fethullahçı yapılanma mensubu olduğu gerekçesiyle daha sonra hakimlik görevinden ihraç edilmişti.

yusuf balo feto min

Ali İhsan Yavuz’un sağında görülen kişi ise ByLock operasyonları kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden ihraçedilen Prof. Dr. Mesut Bedri Eryılmaz.

eryılmaz mesut bedri feto min

Fotoğrafın en sağındaki isim ise 24. dönem Mersin CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk.

ali riza ozturk

İddia fotoğrafın sosyal medyada yayılmasının ardından bu fotoğraflardan birine yaptığı yorumda 24. dönem CHP Adana milletvekili Turgay Develi de en sağdaki kişinin Ali Rıza Öztürk olduğunu belirtti.

turgay develi tweet min

Ali Rıza Öztürk de 14 Mayıs 2019'da attığı bir tweette fotoğraftakinin kendisi olduğunu belirtti.

TBMM Adalet Komisyonu’nun ABD ziyareti

İhlas Haber Ajansı’nda (İHA) 9 Mart 2012’de yer alan bir haberde o günlerde meclis gündeminde olan Arabuluculuk Kanun Tasarısı için TBMM Adalet Komisyonu’ndan 5 AK Partili ve 2 CHP’li vekilin Adalet Bakanlığı bürokratları ile birlikte ABD’nin New York, Washington D.C. ve Wisconsin eyaletlerinde çeşitli temaslarda bulundukları bilgisi bulunuyor.

Aynı haberde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel’in bürokratlar ve komisyon üyeleri ile birlikte Washington’da çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor. Fotoğrafın sağ alt köşesinde tarihin 28 Şubat 2012 olduğu görülüyor. Bu fotoğrafta Ali İhsan Yavuz’un üzerinde bulunan gri renkli montun aynısı iddia fotoğrafta da fark edilebiliyor.

yarginin yuku bu kanunla azalacak 3431804_oTürk bürokratlar Washington D.C.’deki Capitol binasının önünde

Bu fotoğrafta CHP'li Ali Rıza Öztürk'ü soldan dördüncü olarak görebilmek mümkün. Yanındaki kişi ise eşi Neriman Öztürk.

neriman ozturk

Dönemin komisyon üyesi ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Twitter hesabından 28 Şubat 2012’de paylaştığı bir tweette de aynı fotoğrafa yer vermiş.

Yavuz’un aynı gün Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflardan da kendisinin söz konusu tarihlerde New York ve Washington D.C.’yi ziyaret ettiği görülüyor.

İPUCU: Bir Twitter kullanıcısının belirli bir tarihteki paylaşımlarına daha hızlı ulaşabilmek için Twitter Advanced Search seçeneğini kullanabilirsiniz. Örneğin Ali İhsan Yavuz’un 28 Şubat 2012’de paylaştığı fotoğraflara ulaşmak için advanced search ekranına şu bilgileri girdiğimizde yukarıdaki tweetlere kolayca ulaşabiliyoruz.

atwitter advanced search ali ihsan yavuz

TBMM Adalet Komisyonu’nun tutanak arşivinden 16 Şubat 2012’de gerçekleşen oturumdan Ali Rıza Öztürk’ün o dönem komisyon üyeliği yaptığı anlaşılıyor. 25 Nisan 2012 tarihli komisyon tutanağında ise Öztürk'ün ABD ziyaretine dair ifadelerine rastlamak mümkün.

ali riza ozturk amerika

YSK’da iptal yönünde karar alan hakimler

6 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminin iptali yönünde oy çokluğuyla karar alan heyetteki isimler 10 Mayıs 2019’da açıklanan 4379 sayılı kararda görülebiliyor.

ysk ueleri isimleri min

Üyelerin fotoğraflarına ise Takvim Gazetesi’nin 11 Nisan 2019 tarihli manşetinden ulaşılabiliyor. Buradan yola çıkarak iddia fotoğrafta görülen kişilerin hiçbirinin YSK üyesi olmadığı söylenebilir.

ysk hakimleri min

31 Mart 2019’da gerçekleşen İBB Başkanlığı seçimlerinde YSK üyelerinden Başkan Sadi Güven ve üyelerden Cengiz Topaktaş, Yunus Aykın ve Kürşat Hamurcu AK Parti’nin yaptığı olağanüstü itiraza ret oyu vermişler, diğer üyeler ise itirazı kabul ederek seçimlerin iptali yönünde oy kullanmışlardı.

Fotoğraf Şubat 2012’de Times Meydanı’nda çekildi

Fotoğrafta görülen kişilerin olduğu yerin ABD’nin New York şehrinde bulunan Times Meydanı olduğu Google Haritalar’dan bulunabiliyor.

ysk hakimleri feto min

ysk hakimleri pensilvanya times minİddia fotoğrafta Times Meydanı’nda bulunan ünlü binalardan One Times Square Binası (solda) görülebiliyor.

İddia fotoğrafta en solda bulunan binanın üzerindeki panoda Broadway’de 1997’den beri sergilenen Lion King (Aslan Kral) müzikalinin reklamını görebilmek de mümkün.

feto hakimleri minlion king feto hakimleri min

Recep Özel o tarihlerde Pensilvanya’ya gittiğini belirtmişti

AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel’in Şubat 2012’deki ziyaret sırasında Pensilvanya’da Fethullah Gülen’in yanına gittiğine dair 6 Ağustos 2016 tarihli bir açıklaması bulunuyor. Özel açıklamasında Fethullah Gülen’i ziyaretini dönemin koşulları içerisinde gerçekleştiğini belirtiyor. Bu ziyaretin ardından medyada Gülen’in Özel’e namaz takkesi hediye ettiğine dair birçok iddia da yer almıştı.

Söz konusu ABD ziyaretinde bulunan ekibin bu ziyaret sırasında Pensilvanya’ya gidip gitmediği ile ilgili bir delile ise adı geçenlerin kişisel sosyal medya hesaplarında rastlanmıyor. Twitter Advanced Search özelliği sayesinde ise Recep Özel'in 2013 öncesi tweetlerini sildiği anlaşılıyor. 

Sonuç olarak fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının ve seçimlerin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi hakimleri gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf 28 Şubat 2012’de TBMM Adalet Komisyonu üyelerinin ABD’de hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk uygulamasını yerinde gözlemlemek için gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında çekildi. Fotoğrafta şu an YSK üyesi olan kimse bulunmuyor. New York’taki Times Meydanı’nda çekilen fotoğrafta soldan sağa sırasıyla Yusuf Solmaz Balo, Ali İhsan Yavuz, Mesut Bedri Eryılmaz, Recep Özel ve Ali Rıza Öztürk görülüyor. ABD’yi ziyaret eden komisyonda 5 AK Partili ve 2 CHP’li milletvekili bulunuyordu. Recep Özel'in ise o tarihlerde Pensilvanya’ya gittiğini belirttiği 2016 tarihli bir açıklaması bulunuyor.

Güncelleme: 16/05/2019

Ali Rıza Öztürk'ün tweeti ve Neriman Öztürk'ün fotoğrafı analize eklendi.